• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Sprzęt arrow Akcesoria arrow Skimmer Ground Pod vs statyw Sawki
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Skimmer Ground Pod vs statyw Sawki Email
Autor: Tomasz Skorupka   
Tomasz Skorupka Poproszono mnie o przetestowanie dwóch statywów służących do fotografowania w pozycji leżącej.
skimmer_ground_pod
Skimmer Ground Pod
Pierwszy z nich to plastikowy Skimmer Ground Pod produkcji amerykańskiej, drugi - to opracowany przez naszego kolegę Grzegorza Sawko niewielki statyw metalowy.

Skimmer Ground Pod to plastikowa miska o średnicy 25 cm i wysokości 2 cm, wewnątrz której znajduje się gwint do zamocowania głowicy statywowej. Statyw Sawki zbudowany jest z prostego drutu o długości 30 cm i średnicy ok. 1 cm. W górnej części zakończony jest gwintem do nakręcenia głowicy, w dolnej zaostrzony. W połowie długości pręta znajdują się dospawane „lotki", które po wbiciu w grunt mają zapewnić stabilność konstrukcji utrzymującej aparat wraz z obiektywem. Oba urządzenia wykonano z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, w trakcie użytkowania mogą się na nich pojawić jedynie drobne rysy i otarcia, które nie będą mieć wpływu na poprawne funkcjonowanie całości.

Statywu Grzegorza Sawki, w przeciwieństwie do drugiego z testowanych urządzeń, które położyć można na podłożu każdego rodzaju, nie sposób wbić w skałę, zmarzniętą ziemię czy lód i dlatego też w celach porównawczych obie konstrukcje umieściłem na ziemi, a zdjęcia wykonywałem z pozycji leżącej.

Statywy przetestowałem na całkowicie otwartej przestrzeni pozbawionej roślinności oraz na obszarze porośniętym niewysoką roślinnością typową dla terenów podmokłych, konkretnie terenów zalewowych i żwirowisk. W teście użyłem zestawu firmy Canon (body 5DmkII z obiektywem 500/4 IS USM) ważącego 4,7 kilograma.
statyw_pomysu_grzgorza_sawki
Statyw pomysłu Grzegorza Sawki
Na terenach zalewowych, zarówno na podłożu wilgotnym (błotnistym), jak i suchym, nie pojawiły się jakiekolwiek problemy z instalacją Skimmer Ground Pod. Z kolei wbity w bardzo błotnisty grunt z podsiąkającą wodą statyw Sawki, pomimo trzech stalowych lotek, nie był stabilny. Znakomicie sprawdził się on natomiast na zasychającym (ale nie twardym jak skała) błocie. Urządzenie Sawki trudno też zainstalować na typowym podłożu żwirowym z dużą ilością nawet niewielkich kamieni, zagłębione na nieznaczną głębokość stawało się ono mało stabilne, a poza tym otrzymana wówczas perspektywa była dość wysoka. W obu przypadkach, także i dzięki temu, że producenci statywy z głowicą zaopatrują zwykle w libelki, nie miałem problemu z poziomowaniem, w razie potrzeby mogłem dokonać stosownej korekty.

Statyw Sawki, tak jak i Skimmer, daje możliwość fotografowania bez konieczności montowania głowicy statywowej, ale zdjęcia można wówczas wykonywać jedynie z jednego poziomu (nie ma możliwości regulacji góra - dół). Skimmer wraz z zamocowanym do niego obiektywem można obracać w dowolnym kierunku w płaszczyźnie poziomej, wystarczy zmienić położenie miski.
zobacz powiększenie w galerii
Cyranka - Anas querquedula5DmkII+500/4 IS USM
Nie daje takiej możliwości konstrukcja Sawki, pręt jest nieruchomy, ale jeśli nie dokręcimy do końca śrubki mocującej obiektyw uzyskamy taki sam efekt. Pominięcie głowicy statywowej spowoduje uzyskanie bardzo niskiej perspektywy, tak bardzo potrzebnej podczas wykonywania zdjęć ptaków, ale wskazane jest wówczas zastosowanie wizjera kątowego.

Podsumowując, oba statywy użyte na podłożu błotnistym lub żwirowym cechuje podobna funkcjonalność, w innych warunkach (podłoże skaliste, zmarzlina) praca będzie możliwa wyłącznie ze Skimmer Ground Pod. Jeśli chodzi o komfort pracy to oba statywy nie sprawiły mi problemów, były łatwe i wygodne w użyciu. Decydując się na użycie któregoś z testowanych statywów musimy wcześniej ocenić jego przydatność w określonych warunkach terenowych i dlatego też wskazane jest wcześniejsze rozpoznanie potencjalnego miejsca, w którym chcemy zrobić zasiadkę.

Być może czytelnicy chcieliby poznać moją technikę fotografowania z pozycji leżącej. Paradoksalnie bardzo rzadko używam jakichkolwiek statywów. Korzystam z nich wyłącznie wówczas, gdy nie mogę swobodnie położyć sprzętu na podłożu bez narażania go na poważne zabrudzenia lub też uszkodzenia (zbyt grząski grunt, woda itp.).
zobacz powiększenie w galerii
Perkoz dwuczuby - Podiceps cristatus5DmkII+500/4 IS USM
Obiektyw jest czasem trochę brudny np. od błota, ale rekompensuje mi to udana sesja. Poza tym możemy go zabezpieczyć neoprenową osłoną maskującą, tzw. LensCoat, lub też osłoną własnego pomysłu (np. skarpetą).

Fotografowanie bez statywu daje ogromne możliwości, tym bardziej, że czasami ciekawe sceny rozgrywają się poza polem widzenia obiektywu umieszczonego na statywie. Przekonałem się o tym już niejednokrotnie i nie zapomnę uczucia bezradności, jakie mi wówczas towarzyszyło. Podczas jednej z sesji na częściowo wyschniętym zbiorniku wodnym postanowiłem nie montować aparatu na statywie. Efekt był wielce satysfakcjonujący. Fotografując z czatowni ptaki siewkowate zobaczyłem, że po mojej lewej stronie zaczyna żerować wodnik. Wyjąłem obiektyw, przełożyłem go na dłuższą ścianę mojej kryjówki, zrobiłem kilka fotek i wróciłem do fotografowania kwokaczy i kszyków. Wtedy definitywnie zrezygnowałem ze stosowania statywów, za wyjątkiem sytuacji, o których powyżej. Należy dodać, że duże znaczenie ma konstrukcja samej czatowni.
zobacz powiększenie w galerii
Płaskonos - Anas clypeata5DmkII+500/4 IS USM
Do maskowania używam bardzo prostego zestawu, który składa się tylko z czterech teleskopowych podpórek wędkarskich oraz kilku luźno zwisających siatek maskujących różnego rodzaju.

Brak statywu daje mi także możliwość uniesienia aparatu na dowolną wysokość, tak, aby ominąć nisko znajdujące się przeszkody (patyki, rośliny itp.). Wbrew pozorom trzymanie w rękach dużego teleobiektywu i fotografowanie z pozycji leżącej, nie wymaga użycia dużej siły i nie jest zajęciem bardzo męczącym.
Ostatnim bardzo istotnym aspektem jest fakt, iż fotografując bez statywu otrzymujemy wręcz idealnie wyważoną perspektywę.
Skimmer Ground Poda używam wyłącznie wtedy, gdy chcę zrobić zdjęcie z podchodu czy raczej podczołgania. Urządzenie to jest w takich sytuacjach niezastąpione, wystarczy delikatnie pchać je przed sobą np. na polu czy plaży.
Zalety

Wady

Skimmer Ground Pod

łatwy w montażu, praktycznie idealny w każdych warunkach terenowychStatyw Sawki

można regulować głębokość wbicia statywu, o ile oczywiście gęstość gruntu na to pozwoli

nie można wbić go w skałę, zmarznięty grunt czy też w kamieniste podłożeTomasz Skorupka
O autorze

Inne zdjęcia autora wykonane w trakcie testów można znaleźć tutaj.

 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif