• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Wydawnictwa arrow Cztery pory roku w gminie Rewal
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Cztery pory roku w gminie Rewal Email
Autor: Karolina Myroniuk   

© Jacek Drozda
Wschód słońca na plaży w Pobierowie
© Jacek Drozda

Gmina Rewal - mała i znana głównie ze słonecznych, przepełnionych turystami plaż, zgiełku i gwaru. W czasie okresu wakacyjnego jest ważnym punktem na mapie ornitologicznej naszego kraju. Jest wiejską gminą położoną w północno - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego u wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest jedną z najmniejszych gmin w województwie, jej powierzchnia wynosi zaledwie 41 km2. Obszar gminy ciągnie się wąskim pasem szerokości około 3 i długości około 20 kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, które stanowi północną granicę gminy. Od zachodu graniczy z gminą Dziwnów, od południa z gminą Karnice, Świerzno i gminą Trzebiatów z którą to graniczy również od wschodu.
© Karolina Myroniuk
Latarnia morska w Niechorzu
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 40D  Obiektyw EF400mm f/5.6L USM 1/13  f/5.6  -2EV ISO 640.
Tworzy ją sześć miejscowości nadmorskich: Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze i Pogorzelica oraz jedna miejscowość położona w głębi lądu - Śliwin. Na stałe w siedmiu miejscowościach gminy mieszka ok. 3,5 tysiąca mieszkańców. Natomiast w sezonie letnim przebywa jednocześnie ok. 100 tysięcy osób. Całość obszaru gminy stanowi bardzo urozmaicony pod względem krajobrazowym teren.

Krajobraz ma tu charakter pasmowy o układzie równoleżnikowym: pas plaży, pas wydm, pas doliny. Nad plażą góruje wysoki (12-15 m) klif. Teren lekko opada od wydm na południe, w stronę podmokłej, poprzecinanej rowami melioracyjnymi pradoliny. Środkiem pradoliny płynie Liwski Kanał, który wpada do Jeziora Liwia Łuża - Rezerwatu Przyrody. Jezioro jest połączone z morzem Ujściem Liwskim. Za kanałem Liwskiego Ujścia rozciąga się Liwski Las, a w nim najwyższe wzniesienie Sowia Góra 28 m npm. Las ciągnie się nieprzerwanie aż do Mrzeżyna i ujścia Regi.
© Jacek Drozda
Plaża z pomostem widokowym w Trzęsaczu
© Jacek Drozda

Jest to teren zajmowany przez jednostkę wojskową, choć na mapie topograficznej Polski, wydanej przez Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP, przez las biegnie czerwony szlak turystyczny. Szlak ten biegnie na zachód przez wszystkie nadmorskie miejscowości, pokrywając się na odcinku między Niechorzem a Pobierowem ze szlakiem niebieskim nazwanym Drogą Nadmorską.

O wysokiej randze tych obszarów świadczy fakt, że 70% gminy należy do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Nakładają się tu: Specjalny Obszar Ochrony (SOO), PLH 320032 Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski, zgodnie z wymogami Dyrektywy Siedliskowej Rady Europy 92/43/EWG oraz Obszar Specjalnej Ochrony (OSO) PLB 320015 Wybrzeże Trzebiatowskie zgodnie z dyrektywą Ptasią Rady Europy 79/409/EWG, a także PLB990003 Zatoka Pomorska oraz PLH99000
© Karolina Myroniuk
Klify w Pogorzelicy
© Karolina Myroniuk


Korpus Canon EOS 40D Obiektyw EF400mm f/5.6L USM 1/400 f/5.6 ISO 400 0EV.
Ostoja na Zatoce Pomorskiej obejmujące swoim zasięgiem wody przybrzeżne Morza Bałtyckiego. W krajowej sieci ekologicznej ECONET-PL tereny te położone są na terenie obszaru węzłowego 1M o znaczeniu międzynarodowym. Obszar rezerwatu Liwia Łuża tworzy wschodnią część kompleksu powiązanego ekologicznie z terenami o podobnym statusie w Europie Zachodniej.

Jakie walory decydują o tym, że warto tu się znaleźć? Przede wszystkim położenie na brzegu Morza Bałtyckiego oraz duże walory przyrodnicze i krajobrazowe, a także to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie o każdej porze roku.

 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif