• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Fotoopowieści arrow Historia jednego zdjęcia arrow Zjawisko mimikry - czyli jak ukryć się przed fotografem
 

Sonda

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Zjawisko mimikry - czyli jak ukryć się przed fotografem Email
Autor: Grzegorz Sawko   
sawko_grzegorz
zobacz powiększenie w galerii
Krzyżówka (Anas platyrhynchos) przed wschodem © Grzegorz Sawko
Korpus Canon 50D, obiektyw Canon EF 100-400 f4.5-5.6 L IS USM, 1/800s, f/5.6, ISO 400
W powstaniu tego zdjęcia znaczącą rolę odegrał przypadek. Jak pokazuje doświadczenie, i ten kto fotografuje przyrodę pewnie się ze mną zgodzi, wiele ciekawych zdjęć jest właśnie dziełem przypadku (nie umniejszając refleksowi i opanowaniu fotografów). W przyrodzie nie da się wszystkiego przewidzieć, dlatego zawsze trzeba mieć w gotowości aparat.

Na początku czerwca ubiegłego roku odwiedził mnie kolega - Michał. Celem jego wizyty, prócz czysto towarzyskiego charakteru, było fotografowanie dudków. Dudek - ptak w moim rejonie dość częsty, za to w górach, skąd pochodzi kolega, niespotykany. Krótki pobyt Michała na Ziemi Lubuskiej zaplanowany był jednak nie tylko pod kątem fotografowania dudków. Chciałem pokazać koledze swoją okolicę bogatą w otwarte krajobrazy, tak odmienne od równie pięknych pejzaży Żywiecczyzny. Napięty harmonogram weekendowego pobytu podzielony był między spływ kajakowy rzeką Pliszką i „zajęcia terenowe" z aparatem w ręku.

zobacz powiększenie w galerii
Żurawie - Grus grus © Grzegorz Sawko
Korpus Canon 50D, obiektyw Canon EF 100-400 f4.5-5.6 L IS USM, 1/2500s, f/5.6, ISO 400

W niedzielę wstaliśmy przed świtem i wyruszyliśmy w teren. Pogoda dopisywała. Pierwsze oznaki brzasku malujące się na bezchmurnym niebie zapowiadały dobre warunki do fotografowania. Od razu więc skierowaliśmy się w okolice wsi Kłopot - tam znajdował się jeden z dudkowych rewirów. Wśród łąk i pastwisk poprzecinanych drucianymi ogrodzeniami, tuż przy szutrowej drodze, stały dwie samotne wierzby. W jednej z nich gnieździły się dudki. Zatrzymaliśmy samochód w odległości kilkudziesięciu metrów od drzew i przez lornetkę obserwowaliśmy czy w pobliżu są ptaki, jednak obserwacja nie przyniosła rezultatu. Zbliżał się wschód słońca. Z uwagi na brak oznak bytności dudków postanowiliśmy zrobić mały terenowy rekonesans. Jadąc wspomnianą wyżej szutrową drogą zauważyłem siedzącą na akacjowym słupku samicę krzyżówki. Zatrzymałem samochód licząc, że kaczka czmychnie na nasz widok. O dziwo ptak nie odleciał, siedział jakby nigdy nic. Krótka sesja i dalej w drogę podziwiać poranne krajobrazy w dolinie Odry. 
zobacz powiększenie w galerii
Krzyżówka - Anas platyrhynchos  (Nagrodzone zdjęcie) © Grzegorz Sawko
Korpus Canon 50D, obiektyw Canon EF 100-400 f4.5-5.6 L IS USM, 1/100s, f/5.6, ISO 400
Słońce uniosło się nad horyzont oświetlając pomarańczowym światłem okolicę. Mgła snuła się tu i ówdzie współtworząc ze światłem niepowtarzalny klimat poranka. Ulatujące, spłoszone widokiem samochodu żurawie dopełniły kadru. Postanowiliśmy zawrócić i ponownie przyjrzeć się dudkowym wierzbom. Jadąc tą samą drogą, którą przed kilkoma minutami przemierzaliśmy w przeciwnym kierunku, spotkaliśmy bohaterkę porannej sesji - kaczkę. Nadal tkwiła na tym samym słupku oświetlona pięknym porannym światłem. Na widok zatrzymującego się samochodu nie uciekła, jedynie pochyliła głowę chcąc się ukryć. Pierwszy raz spotkałem się z takim zachowaniem ptaka. Kaczka, niczym struś chowający głowę w piasek, przylgnęła do słupka i przez chwilę trwała w takiej pozycji. Jej zachowanie było zapewne podyktowane bliskością gniazda ukrytego gdzieś w przydrożnym rowie.

Oto historia jednego zdjęcia. Samochodowy rekonesans przyniósł niespodziewanie kilka ciekawych ujęć, których nie udałoby się zapewne zrobić siedząc w czatowni. Dudki oczywiście spotkaliśmy, w innym miejscu. W końcu dudków ci u nas dostatek...

Grzegorz Sawko
O autorze
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif