• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Jak fotografować przy karmniku
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jak fotografować przy karmniku Email
Autor: Bogusław Kotlarz   
© Bogusław Kotlarz
© Bogusław Kotlarz
Przy karmniku© Bogusław Kotlarz
Przeglądając różne strony internetowe zamieszczające zdjęcia ptaków, zaskakuje fakt, iż niewiele zdjęć wykonywanych jest przy karmnikach. Wynikać to może z tego, że wielu foto-ptasiarzy woli wybierać tereny bardziej dzikie, naturalne, niż sąsiedztwo zabudowań i ludzi. Może też niektórzy wychodzą z założenia, że przy karmniku nie ma ciekawych gatunków ptaków, albo że ich fotografowanie jest tam zbyt proste. Jednak właśnie za zdjęcie "pospoliciucha" jakim była bogatka, państwo Saturnina i Artur Homan zdobyli tytuł "Fotografa Roku 2007" nadany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Warto więc  poświęcić trochę czasu pospolitszym gatunkom, które zresztą nie ustępują wyglądem ani  zachowaniem gatunkom rzadziej spotykanym.

© Bogusław Kotlarz
Sikory i mazurek  Parus & Passer montanus© Bogusław Kotlarz
Proponuję więc fotografowanie przy karmniku. Przy każdych naszych działaniach należy pamiętać o etyce fotografa przyrody. Gdy zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy to robić regularnie przez cały okres zimy, a nie tylko wówczas gdy chcemy fotografować. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do stałego źródła pokarmu, traktując je jako główne pożywienie i nie szukają już innego. Nagłe zaprzestanie dokarmiania, szczególnie w okresie silnych mrozów i dużej pokrywy śnieżnej może doprowadzić, w skrajnych przypadkach, do śmierci głodowej naszych podopiecznych.

Poza tym, podczas regularnego dokarmiania możemy mieć pewność, że ptaki zjawią się przy karmniku. Możemy przewidzieć pewne ich zachowania, które są niekiedy stałe, co ułatwi nam odpowiednie przygotowanie się do wykonania zdjęcia.

Zobacz powiększenie w galerii
Bogatka   Parus major© Bogusław Kotlarz
Przy wyborze miejsca na karmnik powinniśmy kierować się kilkoma względami: musi stać on w miejscu bezpiecznym dla ptaków, czyli w takim, gdzie nie będą zbyt często płoszone, z dala od dróg. Musimy mieć możliwość stałego dokarmiania, czyli najlepiej usytuować „stołówkę" w pobliżu miejsca zamieszkania np. w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Poza tym, skoro ma służyć nam do fotografowania, musi być w tym miejscu dobre światło i tło. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie karmnika na słupku (o wysokości 1-1,5m) przed kępą krzewów, w odległości nie mniejszej niż 2 metry, tak aby tło na zdjęciach było rozmyte. Wcześniej można wykonać serię zdjęć próbnych nawet bez ptaków. W odległości 3-4 m od karmnika ustawiamy czatownię. Jest to odpowiednia odległość w przypadku użycia obiektywów 300 lub 400 mm, gdzie minimalne ostrzenie przypada na 2,5 m lub 3,5 m. W przypadku użycia długich teleobiektywów (500 - 800 mm), które mają dużą minimalna odległość ostrzenia musimy ustawić się znacznie dalej. Doskonale rozwiązuje ten problem użycie pierścienia/pierścieni, które w przeciwieństwie do konwerterów, nie zabierają tak dużo światła, nie powodują degradacji obrazu i nie zwalniają szybkości autofokusu. Same więc zalety, za wyjątkiem jednej - nie można fotografować zbyt odległych obiektów gdyż nie będą one ostre (skraca się odległość ostrzenia), ale przy fotografowaniu ptaków przy karmniku jest to bez znaczenia.  Zdjęcia możemy także wykonywać z pomieszczenia przez otwarte okno. Niektóre gatunki mniej płochliwe można fotografować również bez ukrycia, jednak są one wówczas bardziej ostrożne i płochliwe, co utrudnia wykonywanie zdjęć.

Bardzo istotne jest poznanie zwyczajów odwiedzających karmnik ptaków. Często powtarzają one swoje zachowania, np.  siadają na tych samych gałązkach lub nadlatują z tego samego kierunku. Takie informacje są nam bardzo użyteczne, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do  zdjęcia. Może wydaje się to nieco dziwne, ale
Zobacz powiększenie w galerii
Szczygieł   Carduelis carduelis© Bogusław Kotlarz
dużym utrudnieniem przy fotografowaniu ptaków przy karmniku jest ich zbyt duża liczebność. Tworzy się wówczas nadmierny chaos i nieprzewidywalny ruch. Chcąc tego uniknąć, powinniśmy w pobliżu karmnika umieścić jakiś patyk lub pień, na który ptaki będą siadać pojedynczo lub co najwyżej parami. Osobiście wystawiam z karmnika patyk, na którym ptaki na chwilę przysiadają przed wejściem do karmnika. Można wówczas ustawić ostrość w aparacie na ten właśnie punkt i cierpliwie czekać. Na daszku karmnika umieszczam gałązki świerkowe, co nadaje zdjęciom naturalny wygląd.  Niektórzy smarują też gałązki łojem, w celu zwabienia ptaków, głównie sikor. Można też umocować do pnia orzechy laskowe, które chętnie rozłupuje dzięcioł. Jabłka natomiast, są przysmakiem kosów i kwiczołów. Warto wbić w ziemię oset, którego nasiona zwabią przede wszystkim szczygły, dzwońce, a może też czeczotki. Dla gilów najlepsza jest  gałązka z nasionami klonu, a dla jemiołuszek jarzębina lub kalina.

Zobacz powiększenie w galerii
Dzwońce   Carduelis chloris© Bogusław Kotlarz
Mimo ograniczonej liczby gatunków mogących zjawić się przy karmniku, lista ich jest długa. Praktycznie większość wróblowych zimujących w naszym kraju może odwiedzić naszą stołówkę. Zależeć to będzie w głównej mierze od lokalizacji karmnika i rodzaju wykładanej karmy. Na ogół zjawi się bogatka, modraszka, wróbel, mazurek, trznadel, dzwoniec, kos, kowalik, dzięcioł duży, a niekiedy sójka, kwiczoł i jer. Dokarmiający wiedzą, że każdy karmnik ma swojego drapieżnika, którym na ogół jest krogulec, a niekiedy jastrząb. Przyciąga je skupienie potencjalnych ofiar. Przy swoim karmniku, który znajduje się w ogrodzie na wsi, naliczyłem około 200 ptaków z 29 gatunków. Do najciekawszych mogę zaliczyć jery, pokrzywnice, grubodzioby, orzechówki i ...myszołowy, które korzystały z zawieszonej słoniny. W nocy regularnie przylatuje też puszczyk, polując na myszy zwabione zbożem.

Zobacz powiększenie w galerii
Sójki   Garrulus glandarius© Bogusław Kotlarz

Fotografowanie przy karmniku (a nawet sama tylko obserwacje przylatujących tam ptaków) może dostarczyć wielu wrażeń i być źródłem satysfakcji z dobrze wykonanych zdjęć, czego wszystkim życzę.Bogusław Kotlarz
Więcej zdjęć ptaków przy karmniku wykonanych przez autora można znaleźć tutaj.
O autorze
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif