• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (kwiecień 2011)
 
EmailW obecnym, dziewiętnastym już wydaniu serwisu foto-ptaki.pl mam przyjemność zaprezentować Państwu kolejną porcję artykułów oraz zdjęć znanych i cenionych autorów. W pierwszej kolejności zapowiedzieć chcę najnowsze dzieło goszczącego ostatnio systematycznie w naszym serwisie Piotra Chary. Wspomniana praca to, zatytułowany Obrazy przyrody, jeden z najpiękniejszych albumów fotograficznych wydanych w ostatnich latach. Historię jego powstania opisuje sam twórca, a recenzję przygotował autor największej liczby albumów fotograficznych poświęconych polskiej przyrodzie - Tomasz Kłosowski.

Kolejna pozycja, to ostatnia już część cyklu artykułów poświęconych brodźcom. Tym razem autor, niezawodny jak zawsze Antoni Marczewski, przedstawia nam dwa gatunki - brodźca śniadego i krwawodzioba, a tekst zilustrowany jest zdjęciami znanych czytelnikom fotografów: m.in. Piotra Chary, Piotra Kierzkowskiego i Michała Skąpskiego. Znajdziemy tu również zdjęcia laureata poprzedniej edycji naszego konkursu fotograficznego - Tomasza Skorupki oraz dwojga debiutantów - Karoliny Myroniuk oraz Huberta Gajdy.

Pokrewnym gatunkiem w stosunku do bohaterów wspomnianego artykułu jest rycyk, piękny, rdzawy siewkowiec, którego charakterystyczny głos rozbrzmiewa wiosną nad mokradłami. O tym ptaku snuje swoje fotograficzne wspomnienia Tomasz Kłosowski w cyklu Fotoopowieści. Będąc już przy osobie tego twórcy, stałego współpracownika serwisu foto-ptaki.pl, chciałbym zaanonsować Państwu kolejną książkę jego autorstwa. Co w dziczy kwiczy to tytuł zbioru 35 niezwykłych opowieści o polskich zwierzętach. Krótką informację o książce możecie Państwo znaleźć w dziale Wydarzenia, a w kolejnym wydaniu serwisu postaram się zaprezentować szerszy materiał na jej temat.
Inny, dobrze znany czytelnikom serwisu autor - Kazimierz Pańszczyk w swoim kolejnym artykule Ni piórka ni pazurka powraca do tragicznej dla polskich cietrzewi wiosny 1994 r. Co się wtedy wydarzyło młodzi czytelnicy nie wiedzą, a starsi może już zapomnieli. Warto więc poczytać…

Do tych wszystkich, którzy zachęceni zdjęciami i opowiadaniami zamieszczanymi na stronach naszego serwisu planują wypad w teren na długi weekend świąteczno-majowy, jest skierowany kolejny artykuł z cyklu Jak fotografować ptaki, w którym Grzegorz Sawko omawia sposoby wykonywania zdjęć ptaków z pozycji leżącej, a również prezentuje własnego pomysłu świetny statyw, który bardzo taki typ fotografowania wspomaga.
Inną atrakcją sprzętową jest test niezwykle ciekawej lustrzanki Canona - EOS 7D, która stała się pierwszym godnym rywalem dla nikonowskiej serii D300/D300S. Test przeprowadził i podzielił się swoimi spostrzeżeniami Bogusław Kotlarz. Trzej ostatni wymienieni przeze mnie autorzy są laureatami poprzednich edycji konkursów organizowanych przez portal foto-ptaki.pl. Jest nim również Zbigniew Maćko, który, tradycyjnie już, zwyciężył również w najnowszej edycji konkursu Jak fotografować... Tym razem odsłania przed czytelnikami serwisu sekrety wykonania atrakcyjnych zdjęć wilg, ptaków wyróżniających się spośród innych rodzimych gatunków nie tylko czystym fletowym gwizdem ale również egzotycznym upierzeniem. Zdjęcia tych ptaków mogą być prawdziwą ozdobą każdej autorskiej kolekcji, warto więc dowiedzieć się jak je wykonywać, a sztuka to nie łatwa.

W konkursie fotograficznym Fotografujemy ptaki zwyciężył tym razem dobrze znany i ceniony w fotoptasiarskim światku Miłosz Kowalewski, a jego prace opatrzył fachowym komentarzem Tomasz Kłosowski. Wśród aktywnych czytelników serwisu nagrodę wylosował Michał Kasprowicz. Laureatom serdecznie gratuluję, a wszystkich czytelników zapraszam do wzięcia udziału w obecnej edycji konkursów - tematów prac z pewnością nie zabraknie biorąc pod uwagę rozpoczynający się właśnie najbardziej atrakcyjny, z punktu widzenia fotografa ptaków, okres w roku.
Na koniec krótkie wyjaśnienie dotyczące sposobu poruszania się po witrynie www.foto-ptaki.pl. Materiały kolejnych wydań serwisu łączone są w działy zgrupowane w menu głównym, w górnej części strony. Dzięki takiemu uporządkowaniu czytelnicy mają wygodny, szybki dostęp do wszystkich artykułów i zdjęć prezentowanych dotychczas w serwisie. Dla tych czytelników, którzy chcieliby zapoznać się tylko z najnowszym wydaniem przeznaczona jest zakładka Co nowego? Aby się do niej dostać należy nasunąć kursor na nazwę pierwszego działu w menu głównym (foto-ptaki.pl), a wówczas rozwinie się podmenu, w którym druga zakładka jest właśnie zatytułowana Co nowego? Po kliknięciu tej zakładki otworzy się strona, na której wyszczególnione są materiały publikowane w kolejnych wydaniach serwisu zaczynając od wydania aktualnego. Ten sam efekt uzyskamy klikając na ikonę co nowego?, która znajduje się w prawym dolnym rogu każdej strony portalu. Tych kilka zdań wyjaśnienia przygotowałem mając na uwadze gwałtownie rosnącą liczbę nowych czytelników serwisu, nieznających historii poszczególnych wydań, którzy mogą mieć problem w dotarciu do wybranych pozycji.

Zapraszam do lektury
Paweł Wietecha
kwiecień 2011 r.


« Grudzień 2010
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif