• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

1% dla przyrody Email
Autor: Antoni Marczewski   
Przekaż 1% podatku na rzecz organizacji chroniących przyrodę w Polsce Rozliczając się z urzędem skarbowym, każdy może przekazać 1% podatku dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wszystkie stowarzyszenie posiadające taki status prowadzą działalność, która jest niezwykle ważna dla całego społeczeństwa – zajmują się opieką zdrowotną, edukacją, aktywizacją bezrobotnych, opieką nad porzuconymi zwierzętami oraz całą gamą innych spraw. Mimo najlepszych chęci, w ramach 1% możemy wspomóc tylko jedną z nich, choć każda zasługuje na wsparcie.

Dlaczego zachęcam do wsparcia organizacji działających na rzecz ochrony przyrody? Bowiem skutkiem ich działań jest nie tylko zachowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt, lecz również poprawienie standardu naszego życia oraz uniknięcie wielu posunięć, które mogłyby się okazać katastrofalne w skutkach. Chroniąc siedliska i gatunki występujące na terenach podmokłych, organizacje przyrodnicze de facto odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu potencjalnych zniszczeń powodowanych przez powodzie, bowiem mokradła zatrzymują ogromne ilości wody – gdyby je zniszczono, trafiłaby ona do rzek, znacząco podwyższając ich poziom. Często występując przeciwko źle przemyślanym inwestycjom, przyrodnicze OPP zapobiegają nieraz marnotrawieniu publicznych pieniędzy. Gdyby samorządowe władze wsłuchały się w argumenty przyrodników przeciwko lokalizowaniu lotniska dla województwa podlaskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, być może nie wydano by 1,8 mln złotych na fatalny raport oceny oddziaływania na środowisko, któremu szereg karygodnych błędów wytknęła ostatecznie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Każdy z nas sam zdecyduje, na co przeznaczyć 1% podatku. Mam jednak nadzieję, że duża część gości serwisu foto-ptaki.pl skorzysta z poniższej ściągawki i wspomoże którąś z organizacji zaangażowanych w ochronę przyrody. Od przyszłości przyrody w dużej mierze zależy przyszłość nas wszystkich. Jedyne, co trzeba zrobić, aby przekazać wybranej OPP równowartość 1% swojego podatku, to wpisać w odpowiedniej rubryce rozliczenia podatkowego jej numer KRS. Niektóre organizacje na swoich stronach udostępniają gotowe programy do wypełniania PIT-ów, gdzie numer KRS jest od razu wpisany. Jeśli organizacja podaje na swych stronach internetowych, na co zamierza przeznaczyć środki uzyskane z 1%, zamieszczamy tę krótką informację w poniższym wykazie.


Kto może przekazać 1% podatku Organizacjom Pożytku Publicznego?
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19% stawki podatku.
1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT -u otrzymanego z ZUS. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę nie mają możliwości przekazania 1%.


Sprawdź jak przekazać 1% podatku!
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?