• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Różne arrow Zimowe Ptakoliczenie
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Zimowe Ptakoliczenie Email
Antoni Marczewski OTOP Kiedy przychodzi zima, szczególnie tak sroga jak tegoroczna, człowiek nieraz najchętniej nie wychodziłby z domu. Mogłoby się wydawać, że miłośnik fotografowania ptaków jest w takiej sytuacji skazany na bezczynność – nic bardziej mylnego. Zima stwarza szereg doskonałych okazji do uwieczniania ptaków odwiedzających przydomowe ogrody, podwórka, skwery czy zaglądające do zamontowanych przy parapecie karmników. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków serdecznie zachęca, aby 29 i 30 stycznia 2011 nie ograniczyć się tylko do robienia im zdjęć, lecz również do ich policzenia w ramach Zimowego Ptakoliczenia.

Akcja odbywa się co roku w ostatni weekend stycznia. W sobotę lub niedzielę należy znaleźć godzinę, podczas której odnotuje się maksymalną liczbę przedstawicieli każdego gatunku widzianych w jednym momencie. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że nie policzyliśmy kilkakrotnie np. tej samej bogatki, kursującej regularnie między karmnikiem a pobliskim krzakiem. Uzyskane wyniki należy przekazać do OTOP . Można to zrobić korzystając z elektronicznej karty obserwacji, która od połowy stycznia będzie dostępna na www.otop.org.pl lub za pośrednictwem administrowanego przez OTOP serwisu dla obserwatorów www.awibaza.pl Szczególnie gorąco zachęcamy do korzystania z drugiego rozwiązania – dzięki niemu możliwa jest szybsza analiza danych nadsyłanych przez uczestników, a tym samym szybciej ogłoszone zostaną oficjalne krajowe wyniki. Dokładna instrukcja wprowadzania wpisów do AwiBazy zostanie w styczniu umieszczona na stronie OTOP.

Zgromadzone dzięki wolontariuszom dane pozwolą uzyskać informacje o gatunkach ptaków najczęściej i najliczniej spotykanych zimą w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Od czterech lat niezmiennie w pierwszej trójce ptaków najliczniejszych znajdują się wróbel, gawron i krzyżówka, które jedynie zamieniają się kolejnością miejsc na podium. Najczęściej widywana jest bogatka – na 80-90% nadsyłanych list obserwacji ten gatunek jest zaznaczany. Zimowe Ptakoliczenie pozwala również odnotowywać takie zjawiska jak okresowe naloty niektórych przybyszów z Północy – np. w roku 2007 najliczniejszym gatunkiem obserwowanym podczas akcji okazał się kwiczoł.

Jeśli ktoś nie do końca czuje się na siłach w dziedzinie oznaczania ptaków, może wybrać się na wycieczkę – w całym kraju spacery połączone z liczeniem prowadzić będą wolontariusze OTOP, którzy chętnie podzielą się z uczestnikami swoją, nieraz bardzo bogatą, wiedzą. W połowie stycznia lista wycieczek odbywających się w poszczególnych województwach zostanie ogłoszona na stronie www.otop.org.pl (tam też wszystkie inne informacje na temat całego wydarzenia).

Bardzo serdecznie zachęcamy do Zimowego Ptakoliczenia – zabawy, ale jednocześnie sposobu na lepsze poznanie naszych skrzydlatych sąsiadów.

Antoni Marczewski
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?