• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (grudzień 2010)
 
Email


Zbliżają się święta Bożego Narodzenia a to nieomylny znak, że, jak co roku o tej porze, czas na ponowne spotkanie z serwisem foto-ptaki.pl. Prezentację nowości tego wydania pragnę zacząć od przedstawienia kolejnego bardzo ciekawego wydawnictwa, które ukazało się na rynku księgarskim. Jest nim Ilustrowana Encyklopedia Ptaków Polski, której głównymi twórcami są Michał Radziszewski i Mateusz Matysiak. Książka jest nie tylko kompendium wiedzy o rodzimych gatunkach ptaków ale przede wszystkim zbiorem kilkuset doskonałych zdjęć wielu znanych autorów, wśród których szczególne miejsce zajmuje Mateusz Matysiak. O premierze rynkowej tego albumu informowałem już wcześniej w dziale Zapowiedzi; dziś prezentuję duży materiał jemu poświęcony, a w nim kilka przykładowych rozdziałów oraz artykuł o kulisach powstania albumu. Zamieszczam również recenzję przygotowaną specjalnie dla nas przez znanego już czytelnikom serwisu foto-ptaki.pl ornitologa i rysownika Tomasza Coftę.

Tematyka ptasia zajmuje wyjątkowo dużo miejsca w obecnym wydaniu serwisu bowiem kolejne trzy artykuły, o których chcę teraz wspomnieć, są właśnie jej poświęcone. Pierwszy, to tekst na temat muchołówki małej przygotowany przez wybitnego znawcę tego gatunku - Cezarego Mitrusa, z którym miałem przyjemność współpracować ilustrując swoimi zdjęciami ten materiał.
Kolejny tekst, laureata poprzedniej edycji naszego konkursu Jak fotografować..., Macieja Szymańskiego, poświęcony jest czapli modronosej, ptakowi coraz częściej spotykanemu nad polskimi wodami. Autor zilustrował artykuł zdjęciami wybranymi ze swojej bogatej kolekcji ptasich rarytasów.
Antoniego Marczewskiego nie trzeba czytelnikom serwisu przedstawiać. Jego świetne teksty poświęcone poszczególnym gatunkom polskich ptaków prezentujemy już od trzech lat. Dziś dalszy ciąg artykułu o brodźcach, tym razem o brodźcu pławnym i kwokaczu. Wśród autorów zdjęć doskonali fotografowie - Piotr Chara, Mateusz Matysiak, Mariusz Pawelec i Marek Szymanek.

Dobrze znani czytelnikom serwisu są również kolejni autorzy. Kazimierz Pańszczyk kontynuuje swój cykl autorski Z albumu pechowca, o zdjęciach, które nigdy nie powstały. Przedstawiona dziś historia nie jest bynajmniej odosobniona, wielu z nas, niestety, doświadczyło podobnych zdarzeń.
Tomasz Kłosowski niezawodnie przygotował kolejny fotofelieton, tym razem o jastrzębiach. A Maciej Kowalik prezentuje swój nowy tekst, o pierwszej fotograficznej zasiadce w czatowni . Z kolei Lesław Kostkiewicz, który pokazywał już w poprzednich wydaniach serwisu kilka swoich zdjęć, dziś debiutuje jako literat tekstem o żurawiach. Dziękujemy i prosimy o kolejne!
Myślę, że atrakcją nie lada będzie również debiutancki artykuł Henryka Janowskiego, świetnego fotografa i prekursora nowych technik fotografowania ptaków, zwłaszcza, że autor nie poprzestaje na tym jednym tekście i zapowiada kolejny artykuł do następnego wydania serwisu, w którym odsłaniać będzie tajemnice swojego warsztatu fotograficznego.

Takie tajemnice odsłania również, już po raz kolejny, Zbigniew Maćko. W najnowszym artykule opisuje budowę czatowni bagiennej, niezwykle przydatnej wszystkim, którzy chcą fotografować ptaki szuwarów i trzcinowisk. A na marginesie tylko dodam, bo to już rzecz prawie oczywista, że ten sam autor zwyciężył kolejny raz w naszym konkursie Jak fotografować..., opisując tym razem, co należy zrobić aby wykonać efektowne zdjęcia wodnikom. Gratulujemy serdecznie! Gratulacje należą się również kolejnym dwóm laureatom - Tomaszowi Skorupce, którego zestaw zdjęć zwyciężył w bardzo mocno obsadzonym konkursie Fotografujemy ptaki oraz Ryszardowi Jasińskiemu, który sukcesem zakończył udział w konkursie Fotorewiry opisując zupełnie nieznany, a niezwykle interesujący od strony przyrodniczej i fotograficznej zakątek Polski. Dodam jeszcze tylko, że recenzję zdjęć nagrodzonych w konkursie fotograficznym przygotował Tomasz Kłosowski, a nagrodę wśród aktywnych czytelników serwisu wylosował Arkadiusz Makowski.

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Agata Janik, znana już czytelnikom serwisu z zamieszczonych wcześniej rysunków ptaków, przygotowała dla nas zupełnie coś nowego. A co to jest, przekonacie się Państwo zapoznając się z tym materiałem.
Marcin Nawrocki, laureat wielu konkursów fotograficznych, w tym również naszego - w serwisie foto-ptaki.pl, ma tak wiele znanych i nagrodzonych prac, że mógłby o ich powstawaniu napisać książkę. Korzystam więc z tego skwapliwie i przedstawiam dziś kolejną historię jednego zdjęcia, tym razem o myszołowach.
A na koniec już ostatni w tym roku test sprzętowy. Tym razem zabrałem w teren najnowszy fotobank firmy Sanho - HyperDrive Album. Jak się spisał i czy warto pomyśleć o jego zakupie dowiecie się Państwo z tego tekstu. A czytelnicy serwisu foto-ptaki.pl mają szansę wygrać to urządzenie biorąc udział w konkursie Fotorewiry. Atrakcyjne nagrody czekają również zwycięzców pozostałych dwóch konkursów. Zapraszam więc do udziału!
Wesołych świąt i do siego roku!

Paweł Wietecha
grudzień 2010 roku


« Październik 2010Kwiecień 2011 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif