• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia arrow Wydawnictwa arrow Ilustrowana Encyklopedia Ptaków Polski - kulisy powstania
 

Sonda

Sprzętu jakiej marki używasz najczęściej?


 

Czy fotografujesz ptaki?


 

Jak archiwizujesz zdjęcia?


 

Ilustrowana Encyklopedia Ptaków Polski - kulisy powstania Email
Autor: Marek Szokalski   
„Ilustrowana Encyklopedia Ptaków Polski”
Marek Szokalski Kiedy w październiku 2010 r. wspólnie z pracującym w Carta Blanca Michałem Kucharskim przyczajeni na pontonie na Zbiorniku Sulejowskim obserwowaliśmy kwokacza, na myśl przychodził nam doskonale znany obraz: okładka „Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski”, bez wątpienia jednej z najlepszych książek przyrodniczych wydanych przez naszą oficynę.

O kulisach powstania encyklopedii można by napisać niejeden artykuł, a każdy z jej współtwórców miałby na pewno wiele ciekawego do powiedzenia.
zobacz powiększenie
Sóweczka - Glaucidium passerinum © Mateusz Matysiak
Pomysł na tytuł narodził się po dobrych recenzjach naszej poprzedniej książki o polskiej faunie – „Ilustrowanej encyklopedii zwierząt Polski”. Zaprezentowany tam rozdział o ptakach na tle innych wyróżniał się m.in. objętością i jakością zdjęć. Już wtedy wiele osób w wydawnictwie uświadomiło sobie, że polska awifauna jest na tyle wdzięcznym tematem, że warto spróbować zrobić encyklopedię tylko o niej.
Miałem przyjemność kierować pracami nad encyklopedią, dlatego chyba najłatwiej jest mi ocenić, jak wiele trudu kosztowało wszystkich jej wydanie. Zespół autorski skompletowaliśmy dość szybko. Dzięki dobrej współpracy z Michałem Radziszewskim i Mateuszem Matysiakiem przy poprzednim tytule nie mieliśmy wątpliwości, że będą w stanie sprostać wyzwaniu i zrobić naprawdę solidne opracowanie, nie przekraczając przy tym sztywnych ram harmonogramu i budżetu.

Założyliśmy, że w „IEPP” przedstawione zostaną dokładne opisy wszystkich ptaków lęgowych oraz najczęściej obserwowanych gatunków przelotnych lub zalatujących. Michał
zobacz powiększenie
Krętogłów - Jynx torquilla © Mateusz Matysiak
Radziszewski postarał się, by w publikacji znalazła się także przynajmniej wzmianka o wszystkich pozostałych przedstawicielach krajowej awifauny. Przegląd gatunkowy opatrzony został obszernym wstępem, w którym opisano najważniejsze zagadnienia z zakresu biologii czy ekologii awifauny. Przy opracowaniu założeń i spisu treści, oprócz autorów, pomógł mi Michał Kucharski – to on wpadł na pomysł, aby w „IEPP” umieścić duży rozdział poświęcony ptasim ostojom (czyli ujęcie tematyczne uzupełnić spojrzeniem regionalnym). Znalazły się w nim świetne teksty Antka Marczewskiego i Michała Maniakowskiego, z którymi współpracowaliśmy już wcześniej przy albumie i przewodniku terenowym „Ptasie ostoje”.

Należy podkreślić, że na realizację całego projektu czasu było mało. Mimo to Michał Radziszewski, który podjął się napisania wstępu i całego przeglądu gatunkowego (ponad milion znaków ze spacjami!), dużą wagę przywiązywał nie tylko do poziomu merytorycznego i atrakcyjności opisów, lecz także do stylistyki, czym wyróżniał się spośród wielu autorów książek, zapominających
zobacz powiększenie
Szczudlak - Himantopus himantopus © Mateusz Matysiak
czasem o interpunkcji czy ortografii. W zawrotnym tempie, zarywając noce, Michał pisał kolejne rozdziały, a jednocześnie sprawdzał poprzednie i wprowadzał do nich drobiazgowe poprawki – jego tytaniczna praca zaowocowała tym, że tekst w encyklopedii stoi naprawdę na wysokim poziomie, a jednocześnie jest zrozumiały zarówno dla ornitologa, jak i dla laika.

Równie ciężkie zadanie miał przed sobą Mateusz Matysiak zajmujący się doborem fotografii. Jego nieprzeciętna wiedza o fotografowaniu i oko do naprawdę dobrych ujęć sprawiły, że zgromadził zestaw niezwykle interesujących zdjęć, opatrując je ponadto podpisami. Czasem musieliśmy z bólem rezygnować z części proponowanych przez niego fotograficznych perełek, których ze względu na ograniczoną objętość publikacji nie udało się zamieścić w komplecie. Warto zaznaczyć, że Mateusz, autor pokaźnej bazy zdjęć, dla dobra książki nierzadko rezygnował z własnych materiałów, wiedząc, że dany gatunek lepiej i efektowniej przedstawia ujęcie innego fotografa. Dzięki takiej selekcji książka nie jest portfolio jednego
zobacz powiększenie
Łyski - Fulica atra © Mateusz Matysiak
autora, ale stanowi zbiór dobrych, lepszych i wybitnych fotografii. W tym miejscu chciałbym w imieniu wszystkich twórców „IEPP” złożyć głęboki ukłon w stronę wszystkich fotografów, których zdjęcia znalazły się w tej publikacji. Ich pasja, poświęcenie, niewyobrażalna cierpliwość i umiejętność uchwycenia w ułamku sekundy prawdziwego piękna w znacznej mierze zdecydowały o wartości książki.

Mówiąc o kulisach powstania encyklopedii, nie można zapomnieć o tych, o których czytelnicy często nie wiedzą lub nie pamiętają. Korektorzy językowi, którzy z mozołem starali się uczynić tekst jeszcze lepszym, graficy zajmujący się projektem, edycją zdjęć i łamaniem publikacji, którzy stworzyli z fotografii i tekstu spójną, estetyczną całość, kartografowie i ilustratorzy – bez ich ogromnego wysiłku ta książka na pewno nie byłaby dobra.

Podziękowania należą się również samym ptakom, bohaterom naszej encyklopedii. To w końcu one urzekły nas kiedyś swoim wdziękiem na tyle, że już nigdy nie będziemy na nie patrzeć obojętnie.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif