• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Błotniaki
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Błotniaki Email
Autor: Antoni Marczewski   
Antoni Marczewski W Polsce regularnie spotyka się czterech przedstawicieli należącego do rodziny jastrzębiowatych rodzaju Circus. W języku polskim nazwy wszystkich zawierają słowo „błotniak”, choć z terenami zabagnionymi związany jest de facto tylko jeden - błotniak stawowy, podczas gdy dla pozostałych gatunków wilgoć nie jest już tak istotna. Mylący jest także pierwszy człon nazwy naukowej - circus pochodzi od słowa oznaczającego w łacinie krążenie, jednak błotniaki nigdy nie krążą na podobieństwo orłów czy myszołowów. Widząc przemieszczającego się ptaka z tej grupy, przeważnie z daleka można przypisać go do właściwego rodzaju dzięki charakterystycznej sylwetce ze skrzydłami ułożonymi w kształcie litery V.

© Paweł Wietecha
zobacz powiększenie w galerii
Błotniak stawowy - Circus aeruginosus
© Paweł Wietecha
zobacz powiększenie w galerii
Błotniak łąkowy - Circus pygargusBłotniak stawowy jest najliczniejszym i najczęściej spotykanym reprezentantem omawianej grupy ptaków. Stosunkowo stabilna jest krajowa populacja lęgowa błotniaka łąkowego, natomiast o błotniaku zbożowym należy niestety mówić jako o gatunku, który zniknął z listy ptaków przystępujących w Polsce do lęgów. Od kilku lat nie udało się stwierdzić zakończonej sukcesem próby gniazdowania. Czwarty z błotniaków - błotniak stepowy - regularnie pojawia się w okresie przelotów. Dawniej notowano go bardzo rzadko, jednak ostatnio stwierdzany jest coraz częściej. Na pewno wpływ na tę zmianę ma zwiększona penetracja terenu przez obserwatorów, a także rosnąca znajomość cech umożliwiających prawidłową identyfikację tego gatunku (co jest szczególnie trudne w przypadku samic i osobników młodocianych). Dotychczas nie odnotowano lęgu błotniaka stepowego na terenie Polski, choć dwa lata pojedynczy samiec przez długi okres czasu, podczas sezonu lęgowego, widywany był w Dolinie Biebrzy razem z samicą błotniaka łąkowego. Błotniakowi stepowemu nie poświęciłem oddzielnego tekstu.

W trakcie prowadzenia terenowych obserwacji należy pamiętać, że w przypadku napotkania lęgu błotniaka zbożowego informację o nim należy przekazać do Komisji Faunistycznej działającej przy Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego (dokładne informacje na temat pracy komisji oraz wzór formularza znajdują się na stronie www.komisjafaunistyczna.pl). Jednocześnie serdecznie zachęcam do rejestrowania swoich obserwacji błotniaków (oraz wszelkich innych gatunków spotykanych w trakcie wypadów z aparatem i lornetką) w Awibazie - prowadzonej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków bazie danych, gdzie każdy może dzielić się swoimi obserwacjami z innymi użytkownikami, prowadzić własny wirtualny notatnik i dzięki temu poszerzać wiedzę o ptakach zamieszkujących nasz kraj. Korzystanie z Awibazy wymaga prostej, darmowej rejestracji. Zapraszam do odwiedzenia strony www.awibaza.pl i częstego korzystania z jej możliwości.


 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif