• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (lipiec 2009)
 
EmailW ciągu dwóch lat istnienia serwisu foto-ptaki.pl przesłaliście Państwo do mnie mnóstwo listów z prośbami o zamieszczenie artykułów o określonej tematyce oraz o publikowanie zdjęć ulubionych fotografów. W kolejnych wydaniach serwisu staram się te prośby sukcesywnie spełniać. Również w obecnym wydaniu jest kilka materiałów przygotowanych specjalnie na Państwa zamówienie. W pierwszej kolejności chcę wymienić nazwisko nowego fotografa miesiąca, o którego prace dopominało się wielu czytelników serwisu. To Henryk Janowski, którego pojedyncze zdjęcia były już wcześniej kilkakrotnie wykorzystywane do zilustrowania artykułów publikowanych w serwisie. Dziś przybliżam jego sylwetkę oraz prezentuję setkę jego zdjęć, zarówno tych znanych jak i nowych, jeszcze nie publikowanych.

Drugim tematem na zamówienie jest test lustrzanki Nikon D700, która w ciągu kilku miesięcy obecności na rynku zrobiła furorę wśród fotografów. Czy jednak ten pełnoklatkowy aparat zadowoli wymagających odbiorców fotografujących ptaki? O tym możecie Państwo dowiedzieć się z artykułu przygotowanego specjalnie z myślą o Was. Tam też można obejrzeć i ocenić zdjęcia wykonane tym aparatem.
Po zamieszczonym w ubiegłym roku teście fotobanków Hyperdrive wielu czytelników prosiło o rekomendację w zakresie wyboru optymalnego dla fotografa ptaków urządzenia tego typu, a również o zamieszczenie opinii na temat najnowszego modelu z tej rodziny - Colorspace UDMA. Dziś prezentuję tę konstrukcję - dla fotografa terenowego to tekst obowiązkowy. Obydwa testy przeprowadziłem fotografując każdorazowo jeden rzadki gatunek ptaków, a jakie to są gatunki - proszę sprawdzić osobiście zaglądając na właściwą stronę.

W obecnym wydaniu serwisu przedstawiam również kolejne artykuły ze stałych cykli tematycznych. W dziale Fotoopowieści mamy tym razem dwa teksty. Tomasz Kłosowski pisze o pierwszych spotkaniach z żołnami, a Włodzimierz Stachoń o mewach i rybitwach. Oba artykuły ilustrowane są zdjęciami autorów. Kazimierz Pańszczyk, autor cyklu Z albumu pechowca tym razem opisuje, nie całkiem pechowe, zdarzenie z perkozkami zilustrowane zdjęciami, które tym razem... udało się wykonać. A jakiego fortelu użył autor, aby to uczynić, dowiecie się Państwo z lektury tego artykułu.
A w cyklu Historia jednego zdjęcia prezentuję dziś - Gąsiorka autorstwa Łukasza Ziewacza, Ta praca została niedawno wybrana najlepszym zdjęciem kategorii Ptaki w dorocznym konkursie Związku Polskich Fotografów Przyrody. Młodemu autorowi gratulujemy i życzymy dalszych równie owocnych wypraw fotograficznych.

Laureatami obecnej edycji konkursów są osoby już znane czytelnikom serwisu foto-ptaki.pl, ponieważ obaj byli już wcześniej zwycięzcami naszego konkursu fotograficznego -Fotografujemy ptaki. Mariusz Pawelec po roku powtórzył swój sukces przesyłając nowy zestaw pięciu pięknych zdjęć. Z kolei Grzegorz Sawko, który zwyciężył w poprzedniej edycji konkursu, tym razem nadesłał pracę na konkurs Jak fotografować..., a ponieważ wie chyba wszystko o fotografowaniu dudków, więc jego artykuł zwyciężył w konfrontacji z innymi pracami konkursowymi. Laureatem losowania nagrody wśród aktywnych czytelników serwisu został tym razem Karol Woźniakowski. Zwycięzcom serdecznie gratuluję, a wszystkich Państwa zachęcam do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszych konkursów. Termin nadsyłanie prac upływa w dniu 31 sierpnia. Na laureatów, jak zwykle, czekają atrakcyjne nagrody.
A teraz życzę już miłej lektury,

Paweł Wietecha
lipiec 2009r.


<< Kwiecień 2009Październik 2009 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif