• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
 
Dzika Polska Email
Autor: Tomasz Kłosowski   
[TVP]: internetowa strona programu Postanowiliśmy udowodnić, że Polska jeszcze naprawdę jest dzika. I to dzika na wiele sposobów. Ponadto uważamy, że powinna taka być. Stąd program "Dzika Polska" produkowany na zlecenie TVP Polonia, emitowany przez to pasmo oraz przez TVP HD. Jest on osobliwością przyrodniczą sam w sobie, a jego twórcy powinni być pod ochroną. Pierwsza i najbardziej wymowna własność: wymyśliły go i realizują kobiety. Z jednej strony - to osobliwość, bo taką, ze swej natury tropicielską działalnością zajmują się faceci - z drugiej - znak czasów, bo kobiety coraz częściej zajmują miejsce tychże facetów, i to - o zgrozo! - u steru. Damska wrażliwość estetyczna, swoiste zbratanie myśli i emocji, gospodarność, niewyobrażalna dla faceta podzielność uwagi, umiłowanie rozmaitości i dar czarowania zaproszonych gości - to te cechy naszych realizatorek, które
© Artur Tabor
pozwalają programowi być tym, czym jest. A jest to jedyna w swoim rodzaju hybryda programu edukacyjnego, filmu przyrodniczego i reportażu. Dla piszącego te słowa stanowi to nader korzystną okoliczność, bo taki program potrzebuje prowadzącego, a on, jako prowadzący, może mieć trzy wcielenia: mentora (program edukacyjny), zwierzaka (film przyrodniczy) i wywiadowcy (reportaż). Drugiego z prowadzących poznaliście bliżej w poprzednim wydaniu serwisu foto-ptaki.pl, bo to przecież sam Artur Tabor.

Zrobić program przyrodniczy raz w tygodniu, czyli zgodzić gości, uzyskać stosowne zezwolenia, załatwić sprzęt, z najtrudniejszym pod tym względem, teleobiektywem na czele, zajechać na drugi koniec Polski lądując o drugiej w nocy w hotelu, wstać o świcie, stwierdzić, że jest zła pogoda, mimo to nakręcić piękny wschód, porobić
© Artur Tabor
zdjęcia zwierząt, namówić gości, by opowiadali jak najciekawsze kawałki, zmusić prowadzących, by je z nich wydobyli, jednocześnie odebrać setki telefonów związanych z wypychaniem na antenę poprzedniego odcinka, po dwóch dniach wrócić na rzęsach do domu, przesłuchać gadki dzielnych traperów nauki polskiej, co koń wyskoczy gnać do montażystki Ani Dymek, montować do północy, poddać dzieło łaskawemu oku kolaudanta i... pójść się przespać w czasie pierwszej emisji - to wszystko razem stanowi czyn godzien eposu. Dorota Adamkiewicz i Joanna Łęska lubią jednak wyzwania, nawet wyzwania na pojedynek z losem. Póki co wygrywają, a my razem z nimi. Dorota zapewnia dyscyplinę, Joanna natchnienie i tak się to kręci. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku objechaliśmy Polskę wzdłuż granic - od Bieszczadów, Sudetów, Dolnej Warty, doliny Słupii, Zatoki Gdańskiej x 2,
© Artur Tabor
Mazur, Suwalszczyzny i Biebrzy po Puszczę Białowieską. Ale dzikość znajdujemy nie tylko w znanych z niej, okrzyczanych miejscach, ale też w starych cegielniach, na strychach świątyń, w wiejskich studniach, w bursztynie, a nawet w genach zwierząt hodowlanych. Dzika Polska - to ciągła wędrówka, przygoda, zmaganie z naturą, a także - bliski kontakt z jej zawodowymi badaczami, z którymi jesteśmy za pan brat.

Gdy wracamy do domu, dźwięczą nam w uszach głosy puszcz i mokradeł. Ale najbardziej - naszemu dźwiękowcowi. Niezrównany Kawus, czyli Michał Kawiak, chwyta ich szczególnie szerokie spektrum. Przede wszystkim - słyszy głosy natury dobiegające z głębi organizmów narratorów, którym przypiął mikroporty. Potem głosy samolotów, samochodów i pił mechanicznych, które wdzierają mu się w fonię, wstrzymując nagranie. Dopiero potem może ze
© Artur Tabor
sprzętem nagrywającym ruszyć na łowy w głuszę, sam już nieźle ogłuszony. Ale efekty w nagrywaniu natury, w tym ptaków, ma zaiste... śpiewające.

Na koniec informacje szczególnej wagi dla odbiorców tej strony - zwięźle, czyli w punktach:
  • Zdjęcia od samego początku programu robi mistrz przekazywania nastrojów natury Tomek Michałowski, zawodowy operator z dużym i wszechstronnym stażem. Jego starannie i z pietyzmem wykonywane impresje są zauważane i wysoko oceniane na wszelkich prezentacjach programu, a znawcy tematu spostrzegają też, że bardzo sprawnie chwyta w kadr i prowadzi obiektywem ptaki. Jest równocześnie fotografem.
  • Bohaterami odcinków bywają często fotografowie natury - dotąd byli to m.in. Wiktor Wołkow, Ryszard Czerwiński, Piotr Malczewski i Artur Tabor, który pozostał u nas na stałe.
  • Pokazujemy sporo zdjęć fotograficznych, często ptasich, robionych zarówno przez prowadzących, jak i przez gości (bo dziś wszyscy przyrodnicy fotografują).
  • Stale goszczą u nas ptaki, o nich jest średnio co trzeci-czwarty odcinek. W tym roku były już łabędzie - niemy i krzykliwy, kaczki, bielik, niebawem zatrąbią żurawie i zastukają dzięcioły.
W zeszłym roku przyznano nam Kryształową Kulę
© Artur Tabor
za najlepszy program TVP Polonia, główne nagrody na festiwalach w Nowogardzie i Sopocie, nagrodę dla popularyzatorów nauki, przyznawaną przez PAP. Część odcinków jest sponsorowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uwagi i opinie o nas są na stronach internetowych fotografów przyrody. My zaś zapraszamy przed odbiorniki!

Dziką Polskę obejrzysz:
TVP Polonia: sobota 14:10, powtórka w poniedziałek 17:40 i 0:10
TVP HD codziennie 19:30, czasem dodatkowo o innych porach.
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif