• foto-ptaki.pl
 • foto-ptaki.pl
 • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Sprzęt arrow Akcesoria arrow Test terenowy fotobanków Hyperdrive Colorspace i Hyperdrive Colorspace O
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Test terenowy fotobanków Hyperdrive Colorspace i Hyperdrive Colorspace O Email

Tekst i zdjęcia - Paweł Wietecha
Jednym z najczęściej używanych akcesoriów przez fotografów dzikiej przyrody są fotobanki – urządzenia do kopiowania plików z kart pamięci. W odróżnieniu od zwykłych dysków przenośnych są one wyposażone w gniazda do mocowania różnego typu kart. Obecnie produkowane fotobanki z reguły są wyposażone w dyski twarde o rozmiarze 2,5” i pojemności od 60 do 320 GB. Urządzenia te są zasilane z wewnętrznej baterii, przeważnie wymiennej, ładowanej z sieci energetycznej. Niektóre mają dodatkową możliwość zasilania z gniazda zapalniczki samochodowej.

HyperDrive COLORSPACE
HyperDrive COLORSPACE.
źródło: SANHO
HyperDrive COLORSPACE O
HyperDrive COLORSPACE O.
źródło: SANHO


Główne zastosowanie tych urządzeń w codziennej praktyce fotografa to wykonywanie backupu kart pamięci w trakcie pracy w terenie.
Bielik
Bielik.
Często bowiem się tak zdarza, że ze względu na dużą ilość wykonywanych w trakcie sesji zdjęć, wyczerpuje się miejsce na posiadanych kartach pamięci. Stosowana wówczas czasami metoda kasowania na karcie nieudanych zdjęć nie jest godna polecenia z kilku powodów. Po pierwsze fotograf zamiast skupiać się na fotografowanym temacie poświęca czas i uwagę na żmudne przeglądanie wykonanych zdjęć na monitorze aparatu. Często w ten sposób traci się ciekawe ujęcia, które bezpowrotnie mijają. Po drugie łatwo przez pomyłkę lub nieuwagę skasować dobre zdjęcia. Po trzecie wreszcie, duży wyświetlacz LCD aparatu jest stosunkowo prądożerny, przeglądając więc dłuższy czas wykonane zdjęcia rozładowuje się niepotrzebnie akumulator.

Ratunkiem w takiej sytuacji jest fotobank, który umożliwia skopiowanie zapełnionych kart i ich opróżnienie. Najważniejsze dwa parametry takiego urządzenia to szybkość kopiowania i długość czasu pracy na baterii. Pierwsze fotobanki, które pokazały się na rynku przed kilkoma laty, nie zapewniały komfortowej pracy, skopiowanie nawet niedużej karty pamięci trwało wieki,
Gęś zbożowa
Gęś zbożowa.
a bateria rozładowywała się szybko. Poza tym producenci postanowili za wszelką cenę rozbudowywać te urządzenia, kosztem podstawowych dla fotografa parametrów, o nowe funkcje i możliwości, tworząc w ten sposób urządzenia wielofunkcyjne, które w ten sposób zatracały swoje pierwotne przeznaczenie. W zalewie takich maszynek do wszystkiego bardzo trudno było znaleźć dobry fotobank spełniający oczekiwania fotografów pracujących w terenie.

Drugim głównym przeznaczeniem fotobanków jest archiwizacja zdjęć w trakcie dłuższych wyjazdów. Wielu fotografów używa bowiem tych urządzeń do zgrania kart z każdego dnia pracy, tworząc w ten sposób pokaźne archiwum, które po powrocie z wyjazdu jest przekopiowywane przeważnie na dysk twardy zamontowany lub współpracujący z komputerem stacjonarnym, będący głównym miejscem archiwizacji zdjęć tego fotografa. Z reguły ten fotobank jest jednocześnie używany do sporządzania backupu kart w terenie. Jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem codziennego sporządzania dodatkowej kopii archiwum na innym dysku przenośnym bądź dysku laptopa. Trzeba bowiem pamiętać, że w warunkach terenowych istnieje duże zagrożenie przypadkowego uszkodzenia dysku twardego fotobanku, a przez to utraty zgromadzonych zdjęć.

Niniejszy test poświęcony jest fotobankom
Gęś białoczelna
Gęś białoczelna.
firmy Sanho, największego na świecie producenta tych urządzeń. Sprzedawane są one pod nazwą Hyperdrive. Od września tego roku urządzenia dostępne są również na polskim rynku. W ofercie w chwili obecnej są trzy modele.

Najprostszy z nich to Hyperdrive Space. Oferowany jest z dyskami twardymi IDE o pojemności od 40 do 160 GB lub w postaci samej obudowy. Obsługuje 18 typów kart pamięci, zapewnia szybki transfer danych (zgodny z protokołem DMA) z karty pamięci na dysk twardy urządzenia oraz współpracę z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0. Jest wyposażony w wyświetlacz monochromatyczny pomocny w operowaniu tym urządzeniem. Model ten, najtańszy wśród oferowanych banków Hyperdrive, będzie jednak wkrótce wycofywany z produkcji.

Kolejnym urządzeniem jest Hyperdrive Colorspace. Model ten jest wyposażony w dyski o pojemności 120-500 GB. Oferowana jest również wersja pozbawiona dysku twardego. Obsługuje 15 typów kart pamięci zapewniając, podobnie jak prostszy model, szybki transfer danych z karty i na dysk twardy komputera. Wyposażony jest w system weryfikacji danych, narzędzie do regeneracji kart pamięci i rozbudowany tryb kopiowania. Posiada
Gęsi białoczelne
Gęsi białoczelne.
kolorowy wyświetlacz LCD 2,2” służący do operowania urządzeniem i podglądu zdjęć.

Flagowym obecnie modelem jest Hyperdrive Colorspace O, bardzo podobny do poprzedniego, lecz wyposażony w większy wyświetlacz LCD (3,2”) i posiadający kilka dodatkowych funkcji.

W teście omawiam dwa ostatnie modele. Obudowa obydwu wykonana ze sprawiającego solidne wrażenie plastiku jest niewiele większa od umieszczonego wewnątrz dysku twardego. Tworzywo, z którego jest zbudowana obudowa nie jest zbytnio śliskie w dotyku, jednak biorąc pod uwagę jak cennym urządzeniem jest fotobank (mam tu na myśli zawartość twardego dysku), przydałoby się obłożenie części korpusu gumą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pracy w rękawiczkach tekstylnych, gdy o przypadkowe wysunięcie urządzenia z dłoni jest wyjątkowo łatwo. Na bocznych ściankach obudowy umieszczone są stosunkowo głębokie gniazda na karty oraz gniazdo zasilania i port USB. Tylna ścianka to pokrywa, której otwarcie umożliwia dostęp do dysku i baterii. Pokrywa ta jest mocowana do obudowy za pomocą niewielkiej śrubki, dzięki czemu niemożliwe jest jej przypadkowe otwarcie. Z drugiej jednak strony, w przypadku np. potrzeby wymiany w terenie zużytej baterii, powstaje konieczność
Gęsi białoczelne
Gęsi białoczelne.
posiadania ze sobą wkrętaka krzyżakowego. Znacznie lepiej sprawdziłoby się zamykanie pokrywy monetą. Przednia ścianka zawiera wyświetlacz oraz pięć klawiszy funkcyjnych. Operowanie urządzeniem odbywa się wyłącznie za pomocą tych klawiszy szybkiego dostępu, zmieniających tryb pracy w zależności od wyświetlanego aktualnie menu. W pierwszej chwili ten sposób operowania jest lekko utrudniony poprzez fakt ciągłej zmiany funkcji przypisanych do poszczególnych przycisków, jednak po krótkim używaniu fotobanku nabiera się wystarczającej wprawy w szybkim wyborze właściwych funkcji. Klawisze są wystarczająco duże i dobrze rozmieszczone (szczególnie w przypadku modelu Hyperdrive Colorspace), bezproblematyczna jest więc praca w rękawiczkach. To ważna cecha tych urządzeń, której nie posiada wiele innych oferowanych na rynku fotobanków. Z kolei zastosowanie wyświetlacza LCD ułatwia znacznie manipulowanie w warunkach ograniczonej widoczności, np. wewnątrz czatowni.

Przed przystąpieniem do pracy z fotobankiem należy ustawić parametry kopiowania kart. W pierwszej kolejności dokonujemy wyboru szybkości kopiowania. W menu urządzenia można zadać preferowaną prędkość kopiowania danych z karty pamięci. Są cztery możliwości:

 • Hyper Speed, największa szybkość, zakładana pod kątem współpracy z kartami SanDisk Compact Flash Extreme III/IV, wówczas maksymalna szybkość transferu danych wynosi 25 MB/s,
 • Ultra Speed przeznaczona dla kart o szybkości 120/133x (18/ 20 MB/s), maksymalna szybkość kopiowania wynosi wtedy 16MB/s,
 • Fast Speed - dla kart San Disk Ultra II lub innych typu 80x, maksymalny transfer osiągnąć może 12 MB/s,
 • Normal Speed, zapewniająca maksymalną kompatybilność z używaną aktualnie kartą.

Gęsi
Gęsi.
W sytuacji pracy w terenie, jesteśmy przeważnie zainteresowani uzyskaniem maksymalnego transferu. Użycie największej szybkości dla dedykowanych kart SanDiska jest całkowicie bezpieczne – przekopiowana przeze mnie w trakcie testów zawartość kilkudziesięciu kart, czyli kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, nie wykazała żadnego błędu. W przypadku użycia kart innych producentów wydaje się, że najbezpieczniejszą procedurą będzie, przed rozpoczęciem pracy w terenie, dokonanie kilku próbnych kopiowań z użyciem różnych szybkości i uznanie jako referencyjnej tej prędkości przy której nie wystąpiły żadne błędy. Praca z taką prędkością i dodatkowo uaktywnienie autoweryfikacji danych podczas pracy w terenie zapobiegnie ewentualnej utracie zdjęć w procesie kopiowania.

Ciekawostką jest to, że fotografom zawodowym
Gęsi
Gęsi.
producent urządzenia zaleca stosowanie ograniczonej prędkości kopiowania Ultra, jednak wobec przedstawionych wyżej wyników testu, zastrzeżenie to wydaje się być na wyrost.

Przy tej okazji należy jednak przypomnieć o potrzebie używania kart wysokiej jakości uznanych producentów. Przy utrzymujących się już od dłuższego czasu niskich cenach kart, nie warto, oszczędzając drobną kwotę, ryzykować bezpowrotną utratę naszych zdjęć.

Kolejnym parametrem, który należy ustawić przed przystąpieniem do kopiowania plików z karty na dysk twardy urządzenia jest sposób weryfikacji danych. Mamy do wyboru trzy możliwości weryfikacji:

 • pełną, gdy bit po bicie porównywany jest plik źródłowy z plikiem już skopiowanym,
 • szybką, gdy sprawdzeniu podlega jeden z 32 bloków danych,
 • automatyczną, wówczas w pierwszej kolejności uruchamiana jest weryfikacja szybka, a w przypadku napotkania błędu następuje weryfikacja pełna.

Jest również opcja wyłączenia weryfikacji.
Bielik i lis
Bielik i lis.
W tym ostatnim przypadku szybkość kopiowania zdjęć jest największa, zawsze bowiem uruchomienie któregoś z trybów weryfikacji wydłuża czas przerzucania danych. Najdłuższy jest on w sytuacji aktywowania trybu pełnej weryfikacji. Jednak w optymalnym ustawieniu - weryfikacji automatycznej, jest on tylko ok. 10% dłuższy w stosunku do mniej bezpiecznego trybu braku weryfikacji danych.

Zastosowana w urządzeniu procedura kontroli danych daje gwarancję prawidłowości przeprowadzenia procesu kopiowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku używania kart gorszej jakości bądź kart mocno wyeksploatowanych.

Fotobanki Colorspace posiadają ciekawą funkcję podglądu zdjęć w trakcie kopiowania. Mamy tu kilka możliwości. Można więc włączyć opcję podglądu zdjęć z karty bezpośrednio przed skopiowaniem każdego z nich na dysk twardy urządzenia, ale można również ustawić podgląd zdjęć już przerzuconych na dysk. W tym drugim wypadku jest więc możliwość wzrokowej oceny prawidłowości kopiowania poszczególnych plików. Należy jednak pamiętać, że ustawienia te mają wpływ na szybkość zrzucania danych. W przypadku korzystania z opcji podglądu z dysku czas kopiowania jest ok. 1/3 dłuższy niż w sytuacji podglądu bezpośrednio z karty pamięci. Najwyższy transfer oferuje opcja kopiowania bez podglądu, wówczas prędkość jest ok. 10 % wyższa od szybszego z podglądów.

Przejdźmy teraz do omówienia wyników pomiarów szybkości kopiowania z karty pamięci. Pomiary przeprowadzone były z udziałem karty SanDisk Compact Flash Extreme IV o pojemności 8GB. Karta była całkowicie zapełniona 1123 plikami zajmującymi 7,58 GB.

Oto wyniki dla modelu Hyperdrive Colorspace O:

Ustawiony tryb
szybkości kopiowania
Ustawiony tryb
podglądu
Ustawiony tryb
weryfikacji danych
Zmierzony średni
czas kopiowania
Średni transfer
Hyper Bez podglądu Autoweryfikacja 11’38" 11,13 MB/s
Hyper Podgląd z karty Autoweryfikacja 12’38" 10,25 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Autoweryfikacja 17’15" 7,50 MB/s
Hyper Bez podglądu Bez weryfikacji 11’18" 11,46 MB/s
Hyper Podgląd z karty Bez weryfikacji 12’18" 10,52 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Bez weryfikacji 17’03" 7,59 MB/s
Ultra Bez podglądu Autoweryfikacja 14’31" 8,92 MB/s
Normal Bez podglądu Autoweryfikacja 27’42" 4,67 MB/s

W przypadku modelu Hyperdrive Colorspace wyniki były bardzo zbliżone:

Ustawiony tryb
szybkości kopiowania
Ustawiony tryb
podglądu
Ustawiony tryb
weryfikacji danych
Zmierzony średni
czas kopiowania
Średni transfer
Hyper Bez podglądu Autoweryfikacja 11’12" 11,56 MB/s
Hyper Podgląd z karty Autoweryfikacja 13’00" 9,96 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Autoweryfikacja 17’52" 7,35 MB/s
Hyper Bez podglądu Bez weryfikacji 11’06" 11,66 MB/s
Hyper Podgląd z karty Bez weryfikacji 12’56" 10,01 MB/s
Hyper Podgląd z dysku Bez weryfikacji 17’46" 7,28 MB/s
Ultra Bez podglądu Autoweryfikacja 13’57" 9,27 MB/s
Normal Bez podglądu Autoweryfikacja 26’59" 4,79 MB/s

Ocena wyników testu szybkości kopiowania karty pamięci jest krótka – są one doskonałe. Dla obu modeli wyniki są bardzo podobne.
Łabędź krzykliwy
Łabędź krzykliwy.
Największy transfer uzyskuje się przy ustawieniu trybu szybkości Hyper, braku weryfikacji plików i braku podglądu. Wydaje się jednak, że w tym przypadku wyłączona opcja pomijania procesu weryfikacji niesie za sobą niebezpieczeństwo powstania błędów w czasie zrzucania karty. I chociaż w trakcie testów ani razu żaden błąd nie powstał, to jednak dla ograniczenia ryzyka należy zalecić włączenie trybu autoweryfikacji. Szybkość kopiowania w takim przypadku tylko nieznacznie spada, a znacznie rośnie bezpieczeństwo tego procesu. Dyskusyjne jest używanie podglądu w trakcie kopiowania. Podgląd z karty nie ma większego sensu, z kolei podgląd z dysku twardego zdjęć już zapisanych, w znaczący sposób przedłuża czas kopiowania. Możliwości stosowania różnych ustawień zależnych od potrzeb fotografa są bardzo szerokie i jest to wielką zaletą testowanych urządzeń.

Gęsi białoczelne
Gęsi białoczelne.
A jak z szybkością kopiowania plików z dysku twardego fotobanku na dysk komputera? Również wyśmienicie. Średni czas kopiowania pełnej karty ośmiogigabajtowej w przypadku modelu Hyperdrive Colorspace O wyniósł 7 minut, a przypadku prostszego modelu – 7 minut 35 sekund. Jest to lepszy wynik niż w przypadku najszybszego znanego mi czytnika USB – Extreme firmy SanDisk.

Długość czasu pracy na bateriach to kolejny bardzo istotny parametr urządzeń do kopiowania danych. Żadna bowiem korzyść z umieszczenia przez producenta w takim fotobanku pojemnego twardego dysku, skoro ograniczona żywotność baterii pozwoli zapełnić w trakcie pracy w trenie tylko niewielką jego część. Jednak w przypadku banków Hyperdrive zastosowano bardzo pojemne akumulatory.
Łabędź krzykliwy
Łabędź krzykliwy.
W pełni naładowana bateria umożliwiła skopiowanie zawartości ośmiu ośmiogigabajtowych kart pamięci (tryb Hyper, autoweryfikacja, bez podglądu), czyli ok. 60 GB danych. W trakcie swojej wieloletniej praktyki fotograficznej nie udało mi się w ciągu jednego dnia pracy w terenie wykonać takiej ilości zdjęć, która byłaby równoważna tej pojemności. Można więc spokojnie przyjąć, że nawet przy największych objętościach plików RAW małoobrazkowych lustrzanek pełnoklatkowych, pojemność baterii jest całkowicie wystarczająca dla skopiowania jednodniowego „urobku”. Mając w zapasie dodatkową baterię można śmiało udać się na kilkudobową zasiadkę bez dostępu do prądu.

Co jednak się stanie, gdy w trakcie kopiowania karty bateria wyczerpie się? Urządzenie oczywiście się wyłącza. I chciałoby się, aby po podłączeniu zapasowego akumulatora było podjęte dalsze kopiowanie plików. Tej możliwości urządzenia Hyperdrive jednak nie posiadają – trzeba ponownie rozpocząć proces przerzucania danych z karty.

Chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej wielkiej zalecie systemu Hyperdrive – możliwości korzystania z zewnętrznej firmowej baterii.
Gęsi białoczelne
Gęsi białoczelne.
Jest to obudowa mieszcząca 4 baterie/akumulatory AA, którą można podłączyć do fotobanku przez gniazdo, do którego przyłącza się zasilacz sieciowy. Rozwiązanie proste i niezwykle praktyczne, może być bardzo użyteczne w przypadku dłuższych wyjazdów, w trakcie których nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Ważną cechą banku Hyperdrive Colorspace O jest zgłaszanie przez urządzenie faktu podjęcia próby skopiowania karty już poprzednio przerzuconej na dysk twardy. Dzięki temu unikniemy sytuacji zbędnego kopiowania. Takiej zalety nie posiada prostsza wersja Colorspace. Również wyłącznie w modelu Colorspace O jest tryb ograniczenia poziomu jasności wyświetlacza, którego aktywowanie pozwala na wydłużenie czasu pracy baterii o ok.10%. Inną funkcją charakterystyczną tylko dla tego modelu jest pivot (sensor położenia), dzięki któremu zdjęcia wyświetlają się w prawidłowej orientacji bez względu na sposób trzymania urządzenia.

Kolejną zaletą banków Colorspace i Colorspace O jest możliwość podglądu i powiększania chyba wszystkich typów plików RAW.
Gęś zbożowa
Gęś zbożowa.
Nie wszystkie występujące na rynku fotobanki mają taką możliwość, a w przypadku urządzeń firmowanych przez producentów lustrzanek istnieje możliwość podglądu plików RAW tylko typu używanego przez tych producentów.

Przedstawione wyżej wyniki testu mówią same za siebie. Oba urządzenia są doskonałym narzędziem dla fotografa pracującego w terenie. Brak tu opcji słuchania muzyki z plików mp3 czy radia, nie ma możliwości odtwarzania plików wideo czy oglądania telewizji wysokiej rozdzielczości. Również nie można nim wykonywać zdjęć ani golić się. I jest to wielka zaleta tych urządzeń. Dzięki tej wąskiej specjalizacji są łatwe w obsłudze i posiadają świetne parametry. A cena? Może nie należy do najniższych, ale w porównaniu z wszystkomogącymi firmowymi kombajnami jest nawet kilkakrotnie niższa.

Na koniec podsumujmy zalety i wady testowanych urządzeń:

Zalety:
 • wyśmienite szybkości kopiowania plików - z karty pamięci oraz na dysk twardy komputera,
 • długi czas pracy baterii,
 • dobra ergonomia,
 • możliwość błyskawicznego powiększenia wykonanego zdjęcia do 100%,
 • współpraca ze wszystkimi najpopularniejszymi typami plików RAW,
 • wyświetlanie informacji EXIF,
 • wyświetlanie histogramu,
 • narzędzie do odzyskiwania utraconych plików,
 • narzędzie do skanowania i naprawy starych, wyeksploatowanych kart pamięci,
 • tryb ekonomiczny wyświetlacza (tylko Colorspace O),
 • możliwość użycia zewnętrznej baterii 4xAA,
 • przejrzysta, prosta instrukcja obsługi, chociaż nie pozbawiona błędów,
 • kilkakrotnie niższy, niż w przypadku kart pamięci, koszt zarchiwizowania 1 GB danych.
Wady:
 • brak uszczelnienia korpusu urządzenia,
 • brak gumowej okładziny na obudowie.

Urządzenia do testu udostępniła firma Fotografia-Doradztwo Janusz Wielkiewicz.

listopad 2008r.

źródło: SANHO

Model HyperDrive COLORSPACE HyperDrive COLORSPACE O
Wymiary 133 x 75 x 25mm / 5.24" x 2.95" x 0.98" 133 x 75 x 25mm / 5.24" x 2.95" x 0.98"
Waga 270g / 9.5oz (z HDD i baterią) 290g / 10.23oz (z HDD i baterią)
Wyświetlacz LCD 2.2" 262K kolor TFT LCD 3.2" 262K kolor TFT LCD
Rozdzielczość QVGA 320 x 240 pixeli QVGA 320 x 240 pixeli
Podgląd obrazów RAW Canon CR2 / CRW
Fujifilm RAF
Konica Minolta MRW
Leica M8 DNG
Leica RAW
Nikon NEF
Olympus ORF
Panasonic RAW
Pentax PEF / DNG
Ricoh DNG
Samsung DNG
Sigma SD14/DP1 X3F
Sony ARW
Canon CR2 / CRW
Fujifilm RAF
Konica Minolta MRW
Leica M8 DNG
Leica RAW
Nikon NEF
Olympus ORF
Panasonic RAW
Pentax PEF / DNG
Ricoh DNG
Samsung DNG
Sigma SD14/DP1 X3F
Sony ARW
Pliki obsługiwane przez funkcje ratowania danych JPEG
Canon CR2 / CRW
Nikon NEF
Olympus ORF
Panasonic RAW
Pentax PEF
JPEG
Canon CR2 / CRW
Nikon NEF
Olympus ORF
Panasonic RAW
Pentax PEF
Gniazda kart pamięci 3 gniazda obsługujące 15 formatów kart
CompactFlash CF Type I
MicroDrive MD
Secure Digital SD
SDHC
MultiMedia Card MMC
MemoryStick MS
MS MagicGate
MS Select
MS PRO
MS PRO MagicGate
MS DUO
MS DUO MagicGate
MS PRO DUO
MS PRO DUO MagicGate
xD Picture Card (wymagany adapter xD-CF)
xD Type-M/H (wymagany adapter xD-CF)
2 gniazda obsługujące 11 formatów kart
CompactFlash CF Type I
MicroDrive MD
Secure Digital SD
SDHC
MultiMedia Card MMC
MemoryStick MS
MS MagicGate
MS Select
MS PRO
MS PRO MagicGate
Prędkość kopiowania 50MB/s (max), 25MB/s (nieprzerwana) 50MB/s (max), 25MB/s (nieprzerwana)
Weryfikacja kopiowania Sprzętowa bazująca na 32-bit weryfikacji sum kontrolnych. Tryby weryfikacji: pełny, szybki (1:32) Sprzętowa bazująca na 32-bit weryfikacji sum kontrolnych. Tryby weryfikacji: pełny, szybki (1:32)
Podłączenie do komputera USB 2.0 Hi-Speed Mode przez UDMA66
USB 1.1 (backwards compatible)
USB 2.0 Hi-Speed Mode przez UDMA66
USB 1.1 (backwards compatible)
Prędkość transferu USB Max 480Mbps, typowy 28MB/s USB Max 480Mbps, typowy 28MB/s
Bateria Li-Ion 18650 do wielokrotnego ładowania i samodzielnej wymiany Li-Ion 18650 do wielokrotnego ładowania i samodzielnej wymiany
Napięcie baterii 3.7V, 2200mAh 3.7V, 2200mAh
Żywotność baterii Kopia 120GB na pojedynczym ładowaniu baterii Kopia 120GB na pojedynczym ładowaniu baterii
Zasilanie Zasilacz sieciowy (5V, 1000mA)
Ładowarka samochodowa (12V DC, 500mA)
Zasilanie przez USB (5V, 500mA)
Zasilacz sieciowy (5V, 1000mA)
Ładowarka samochodowa (12V DC, 500mA)
Zasilanie przez USB (5V, 500mA)
Pojemność twardego dysku 2.5" SATA ATA-5
40/60/80/100/120/160/200/250/300/320/500GB i wyższe
(ponad 128GB, tryb 48-bit LBA)
2.5" SATA ATA-5
40/60/80/100/120/160/200/250/300/320/500GB i wyższe
(ponad 128GB, tryb 48-bit LBA)
System plików Dysk twardy: FAT32
Karta pamięci: FAT12/16/32
Dysk twardy: FAT32
Karta pamięci: FAT12/16/32
Systemy operacyjne Windows 2000/XP/Vista
Mac OS 9.x, 10.x & kolejne
Linux
Windows 2000/XP/Vista
Mac OS 9.x, 10.x & kolejne
Linux
Temperatura użytkowania 5-40 °C
41-104 °F
5-40 °C
41-104 °F
Tempo zmiany temperatury <20 °C na godzinę
<36 °F na godzinę
<20 °C na godzinę
<36 °F na godzinę
Wilgotność względna 8% - 90% non condensing 8% - 90% non condensing
Wysokość Praca: 3.000m (10.000 ft)
Bez pracy (Przechowywanie): 12.000m (40.000 ft)
Praca: 3.000m (10.000 ft)
Bez pracy (Przechowywanie): 12.000m (40.000 ft)
Załączone akcesoria Uniwersalny zasilacz sieciowy (100-240V)
Kabel USB
Miękki futerał ochronny
Śrubokręt
Śrubka
Instrukcja obsługi
Bateria Li-Ion 18650
12V zasilacz samochodowy
Uniwersalny zasilacz sieciowy (100-240V)
Kabel USB
Miękki futerał ochronny
Śrubokręt
Śrubka
Instrukcja obsługi
Bateria Li-Ion 18650
12V zasilacz samochodowy
Opcjonalne akcesoria Zewnętrzny pojemnik na baterie 4 x AA
Zewnętrzna ładowarka baterii Li-Ion 18650 Li-Ion
Zewnętrzny pojemnik na baterie 4 x AA
Zewnętrzna ładowarka baterii Li-Ion 18650 Li-Ion
źródło: SANHO


HyperDrive COLORSPACE

HyperDrive COLORSPACE O 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif