• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (grudzień 2008)
 
Email


Dziś zapraszam do zapoznania się z dziewiątym wydaniem serwisu foto-ptaki.pl. Przed Państwem bogata porcja ciekawych artykułów i świetnych zdjęć.

Prezentację zaczynam od Cezarego Korkosza, jednego z najbardziej znanych polskich fotografów ptaków, którego prace przedstawiam w cyklu Fotograf miesiąca. Prezentuję blisko 200 zdjęć z niezwykle bogatego archiwum tego autora. W poprzednim wydaniu serwisu zamieściłem jego artykuł o płomykówce, w którym wspomina m.in. o tym, jak ważne były dla niego spotkania z innym twórcą, Arturem Taborem, świetnie znanym czytelnikom serwisu foto-ptaki.pl z licznych zdjęć i zamieszczonej kilka miesięcy temu relacji z ostatnich wydarzeń w jego fotograficznej działalności. Dziś Artur Tabor kontynuuje tę relację w dziale Fotorelacje.

Wybitny felietonista i fotograf, stały współpracownik serwisu foto-ptaki.pl, Tomasz Kłosowski, tym razem poświęca swój artykuł krukom, nazywanym przez niego czarnopiórymi spryciarzami i rozbójnikami. Ptaki te, mimo że są coraz bardziej pospolite w polskim krajobrazie, niezwykle trudno jest obserwować z bliska. Gdy jednak to się uda – emocje są gwarantowane. Zwłaszcza, że w zimowej walce o pokarm towarzyszą krukom inne bardzo fotogeniczne ptaki – myszołowy i bieliki. Tym ostatnim poświęcony jest z kolei artykuł Bogusława Kotlarza, który zwyciężył w obecnej edycji konkursu Jak fotografować… Autor, aktywny członek Komitetu Ochrony Orłów, dzieli się z nami swym wieloletnim doświadczeniem w obserwacji i fotografowaniu bielików.

W cyklu Historia jednego zdjęcia mamy tym razem aż dwie relacje. Pierwsza, Marcina Karetty, poświecona jest jednej z najbardziej znanych polskich fotografii ptaków - spotkania bociana czarnego z czaplą siwą. Druga - zdjęciu, które zrobiło prawdziwą furorę w ostatnim czasie. Zatrzymany przez sztorm to tytuł pracy Łukasza Zandeckiego, która niedawno zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii ptaki w prestiżowym konkursie fotograficznym Niemieckiego Towarzystwa Fotografii Przyrodniczej GDT, a dziś o kulisach powstania tego zdjęcia możemy dowiedzieć się od samego autora.

W innym stałym cyklu - Ptaki, tym razem również dwie prace. Antek Marczewski poświęca swój kolejny artykuł kaczkom nurkującym. Ilustracją są zdjęcia m.in. Marcina Karetty, Adama Kumiszczy, Arkadiusza Labuddy, Leszka Lubickiego, Mateusza Matysiaka, Macieja Rębisia, Macieja Szymańskiego i Pawła Wacławika. Drugi artykuł, przygotowany przez Evę Stets i zilustrowany jej zdjęciami, poświęcony jest obrączkowaniu ptaków.

Z albumu pechowca to cykl artykułów, poświęconych zdjęciom… nigdy nie wykonanym. W obecnym wydaniu serwisu Kazimierz Pańszczyk dzieli się z nami swoimi Zimowymi impresjami.

Dla osób zainteresowanych nowościami sprzętowymi tym razem przygotowałem dwa nowe testy poświęcone akcesoriom fotograficznym - fotobankom Hyperdrive oraz głowicy Jobu Design. Obie marki niedawno zadebiutowały na rynku polskim warto więc zapoznać się z ich ofertą i możliwościami technicznymi.

Zwycięzcą obecnej edycji konkursu fotograficznego został znany już czytelnikom serwisu foto-ptaki.pl Michał Piekarski, a komentarz do jego nagrodzonych zdjęć przygotował Grzegorz Kłosowski. Nagrodę dla odbiorców serwisu wylosowała Katarzyna Gubrynowicz. Serdecznie gratuluję!

Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszych konkursów, w których na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – fotobank Hyperdrive Colorspace 250 GB, album Artura Tabora "Bug. Pejzaż nostalgiczny" oraz album Grzegorza i Tomasza Kłosowskich "Biebrza. Sześć pór roku". Szczegóły – w dziale Konkursy.

A na zakończenie pragnę złożyć wszystkim czytelnikom i współpracownikom serwisu foto-ptaki.pl życzenia wesołych świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności, nie tylko fotograficznej, w nadchodzącym 2009 roku.

Paweł Wietecha
grudzień 2008r.

« Październik 2008Luty 2009 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif