• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Ptaki arrow Zimowa ptasia drobnica
 

Sonda

Jakiego typu informacji szukasz tu najczęściej?


 

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Zimowa ptasia drobnica Email
Autor: Antoni Marczewski   
© Marcin Karetta
Trznadel
Trznadel - Emberiza citrinella
Antoni Marczewski Znaczna ilość żyjących w Polsce gatunków odleciała na zimowiska w południowo-zachodniej Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, a niektóre, jak np. dziwonia, powędrowały do Indii. Niejako w zamian z Rosji i północnej Europy przylecieli do nas zimowi goście, a stali pierzaści rezydenci pojawiają się w pobliżu człowieka coraz chętniej, dostarczając okazji zarówno do ciekawych obserwacji, a także do wykonania interesujących ujęć w zimowej scenerii.

W przeprowadzonym pod koniec stycznia 2007 roku III Zimowym Liczeniu Ptaków w Parkach i Ogrodach (najbliższa taka akcja odbędzie się w dniach 26-27.01.2008, więcej szczegółów od 1 stycznia na http://www.otop.org.pl/), realizowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, ponad 2200 wolontariuszy naliczyło 115 tys. ptaków z 84 gatunków, co pokazuje, jak bogate życie tętni nieraz tuż za naszym oknem czy płotem.

W tym artykule mowa będzie o 23 gatunkach, które każdy ma szansę spotkać w okresie zimowym i wczesnowiosennym, przy czym należy pamiętać, że lista ta nie wykorzystuje wszystkich możliwości (do czego każdy może dojść porównując tę liczbę z podaną w akapicie powyżej). W pierwszej części spróbuję przedstawić ptasich typowo zimowych gości, w drugiej ptaki przebywające w Polsce przez cały rok, a zimą zbliżające się do siedzib ludzkich, a w trzeciej poświęcę nieco miejsca wskazówkom odnośnie pomagania im w przetrwaniu zimy.
Mazurki
Mazurki - Passer montanus © Artur Homan
autorzy zdjęć:
Artur Homan
Michał Jonczyk
Marcin Karetta
Grzegorz Kłosowski
Grzegorz Leśniewski
Michał Piekarski
Paweł Wietecha


 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif