• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wstępniaki arrow Wstęp (listopad 2007)
 
Email
Po ponad dwóch miesiącach od inauguracji przed Państwem pierwsza aktualizacja serwisu foto-ptaki.pl. Pora więc na krótkie podsumowanie. Odwiedzaliście Państwo serwis ponad 5000 razy, co daje średnio ok. 80 wejść dziennie. Powiem szczerze, że jestem zaskoczony tak dużym zainteresowaniem. Serwis foto-ptaki.pl poświęcony jest bowiem bardzo wąskiemu działowi fotografii i dotąd nie był w żaden sposób przeze mnie reklamowany. Potwierdza się więc chyba coraz częściej słyszana opinia, o gwałtownie wzrastającym zainteresowaniu fotografią ptaków.

W zamierzeniu serwis jest skierowany głównie do zaawansowanych fotografów i to oni rzeczywiście stanowią zdecydowanie przeważającą grupę odbiorców, o czym świadczą licznie otrzymywane przeze mnie listy i przeprowadzone rozmowy. Całkiem pokaźną grupę stanowią osoby zawodowo parające się fotografią. Są również przedstawiciele wydawnictw i agencji fotograficznych.

Największym zainteresowaniem w pierwszym wydaniu serwisu cieszyła się galeria zdjęć braci Grzegorza i Tomasza Kłosowskich, zamieszczona w dziale Fotograf miesiąca, następnie dział poświęcony fotografowaniu ptaków i działy sprzętowe. Duże zainteresowanie, często wyrażane w listach, wzbudzają fotoopowieści. Cieszy mnie również zainteresowanie działem prawnym świadczące o odpowiedzialnym traktowaniu tematyki fotografowania ptaków przez odbiorców serwisu.

W obecnym wydaniu serwisu wprowadziłem kilka nowości. Po pierwsze debiutuje nowy dział Ptaki. Będą w nim publikowane artykuły poświęcone oczywiście ptakom, ilustrowane najlepszymi zdjęciami polskich fotografów. Dział będzie współredagowany przez Antka Marczewskiego, szefa warszawskiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz zastępcę redaktora naczelnego kwartalnika Ptaki. Pierwszy artykuł poświęcony jest trwającym właśnie nad Polską przelotom gęsi. Tekst ilustrowany jest zdjęciami m.in. Grzegorza Kłosowskiego, Artura Tabora i Zbigniewa Kajzera.

W dziale Fotograf Miesiąca prezentuję tym razem osobę i prace Grzegorza Leśniewskiego, autora jednego z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat w fotografii ptaków – prezentacji cyklu diaporam pod wspólną nazwą Przez puszcze i bagna. Najlepszą zachętą do zapoznania się z jego zdjęciami niech będzie fakt, którego kilkakrotnie byłem świadkiem, nagrodzenia autora przez publiczność owacją na stojąco po zakończonym pokazie zdjęć. Chcę również zaznaczyć, że część z pokazywanych w galerii serwisu zdjęć Grzegorza Leśniewskiego nie była do tej pory nigdzie publikowana.

Dział Fotoopowieści przynosi nam kolejny felieton Tomasza Kłosowskiego, poświęcony tym razem fotografowaniu jesiennego zlotowiska żurawi. Kto do tej pory nie miał okazji być świadkiem takiego widowiska będzie miał możliwość, dzięki autorowi, posmakować niezwykłą atmosferę tego spektaklu.

W działach sprzętowych brak jest testów nowych urządzeń, jednak w najbliższych wydaniach serwisu z pewnością ich nie zabraknie, bowiem w ostatnim czasie dwaj główni gracze na rynku fotografii profesjonalnej - Canon i Nikon, zapowiedzieli po kilka bardzo interesujących nowości.

W tym wydaniu ogłoszony jest konkurs na najlepsze portfolio czytelników serwisu foto-ptaki.pl. Każdy chętny będzie mógł przesłać 5 wykonanych przez siebie zdjęć ptaków. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni zwycięzcę, a jego zdjęcia zostaną zaprezentowane w kolejnym wydaniu serwisu wraz z komentarzem któregoś z wybitnych twórców. Prace kolejnych laureatów będą dodawane do oddzielnej Galerii gości. Zwycięzca zostanie również nagrodzony nagrodą rzeczową. Konkurs ma charakter ciągły, a laureaci będą ogłaszani w każdym kolejnym wydaniu serwisu foto-ptaki.pl. Szczegóły można poznać w dziale Konkursy.

Na zakończenie chciałbym zachęcić wszystkich do systematycznego odwiedzania strony oraz do dzielenia się swoimi opiniami i komentarzami. Począwszy od następnego wydania serwisu wśród nadawców listów oraz wśród osób uczestniczących w sondach zamieszczonych w serwisie lub dokonujących wpisów do księgi gości rozlosowywana będzie nagroda rzeczowa, a informacja o wyniku losowania zamieszczona będzie w każdym kolejnym wydaniu serwisu.

Zapraszam
Paweł Wietecha
listopad 2007r.« Lipiec 2007Grudzień 2007 »
 
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif