• foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
  • foto-ptaki.pl
foto-ptaki.pl arrow Wydarzenia
 

Sonda

Jaki korpus uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Jaki obiektyw uważasz za najlepszy do fotografowania ptaków?


 

Wydarzenia
15.12.2014.
dvd
Okładka płyty DVD © S.A.Homan

"Sekretne Życie Drzew" to nasz trzeci - po "Rytmach Natury w Dolinie Baryczy" oraz "Krainie 1000 Bocianów" w pełni autorski film. Jego realizacja zajęła prawie trzy lata. Zdjęcia powstawały nie tylko w naszej ukochanej Dolinie Baryczy, ale również m.in. w Łęgach Rogalińskich, w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym oraz okolicach Warszawy. Wiekowe drzewa są wspaniałą ozdobą naszego krajobrazu. Zarówno te rosnące w przydrożnych alejach, jak i te samotnie królujące pośród łąk i pól zachwycają swoim dostojnym pięknem.

autor
Autorzy filmu © S.A.Homan

Ich sędziwe okazy są wyspami bioróżnorodności, od korzeni, aż po szczyty koron zamieszkiwanymi przez całe rzesze zwierząt. Są dla nich nie tylko domem, ale również miejscem żerowania i odpoczynku. Ptaki zakładają gniazda w konarach i w dziuplach, a pod korą i wśród listowia znajdują pożywienie. Wiele rzadkich owadów – takich, jak pachnica dębowa, jelonek rogacz, czy kozioróg dębosz nie mogłoby bez nich egzystować. Niektóre z tych zwierząt są niepozorne i sporadycznie widywane przez ludzi. Inne wzbudzają zachwyt swoją niepowtarzalną urodą. Niezależnie jednak od tego czy są małe, czy duże, piękne czy brzydkie wszystkie potrzebują do życia wiekowych drzew.

Kadry z filmu
Kadry z filmu © S.A.Homan

Trailer:


Fragment z dudkami:

Autorzy
Saturnina i Artur Homan © S.A.Homan

Artur i Saturnina od wielu lat wspólnie zajmują się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym. Oprócz tematów przyrodniczych fotografują i filmują również ludzi (tradycyjne zawody, rolnictwo, rybactwo) oraz zabytki.

Efektem ich fotograficznej pracy są liczne wystawy oraz publikacje w wielu czasopismach. Od roku 2002 do 2005 współpracowali z "National Geographic Poland". Współpraca ta zaowocowała publikacją wielu zdjęć zarówno w magazynie jak i albumach oraz udziałem w wystawach National Geographic.

Saturnina ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Artur ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Wydział Operatorski I Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej I Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (PWSFTviT)

 
20.08.2014.
01
Okładka płyty DVD © S.A. Homan

Przez 15 lat wspólnie z moją żoną Saturniną fotografowaliśmy przyrodę. Zawsze jednak naszym marzeniem było realizowanie filmów o tematyce przyrodniczej. Około 10 lat temu zamieniliśmy aparaty fotograficzne na kamery i rozpoczęła się dla nas nowa przygoda. Pierwszym naszym w pełni autorskim filmem był "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" z 2010 roku. W 2014 roku ukończone zostaną nasze 2 kolejne filmy: "Kraina Tysiąca Bocianów" oraz "Sekretne Życie Drzew"

"Krainę Tysiąca Bocianów” realizowaliśmy przez ponad 2 lata na Warmii i Mazurach. Większość ujęć powstała w bocianiej wsi Żywkowo i najbliższej okolicy. Cechą charakterystyczną tego obszaru jest rolniczy krajobraz i ekstensywna gospodarka rolna. Pola i łąki przeplatane terenami podmokłymi tworzą charakterystyczną i niezwykle cenną mozaikę ekosystemów. Wieś Żywkowo to miejsce wyjątkowe. Mieszka tu 30 osób i 80 bocianów. W okresie, gdy w gniazdach są młode liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi. Staraliśmy się przedstawić w filmie zarówno głównych bohaterów, czyli bociany, jak również mieszkających w ich pobliżu sąsiadów.

Żywkowo to wieś jaką bardzo lubię - z niewielką dawką nowoczesności . Otwarte obory, gdzie mogą swobodnie wlatywać jaskółki i lepić swoje gniazda, ogrody z dużą ilością tradycyjnych kwiatów i bogactwem owadów, wreszcie chodzące swobodnie po pastwiskach krowy oraz koniki polskie. W Wielkopolsce, gdzie mieszkamy, krowy najczęściej nie widzą błękitnego nieba, a jaskółki i wróble nie maja dostępu do szczelnie zamkniętych, nowoczesnych pomieszczeń gospodarskich.

Staraliśmy się przedstawić w filmie obraz wsi jaką zapamiętaliśmy z dzieciństwa i jaką właśnie znaleźliśmy w Żywkowie, z całym bogactwem tej swojskiej przyrody. Cieszymy się bardzo, że współpracował z nami przy tym filmie Michał Lorenc. Jego muzyka ma niezwykłą głębię i piękno.

Tutaj kilka linków do fragmentów filmu: Zwiastun (trailer), Dmuchawce, Kwiatowy walc . Jest też playlista na Youtube. Więcej informacji na naszej stronie: www.homan.pl

02
Bociany i nie tylko... © Saturnina i Artur Homan
 
04.08.2014.
01
Okładka albumu © www.chyra.pl

To tytuł najnowszego albumu Grzegorza i Tomasza Kłosowskich. Albumu wyjątkowego w ich dorobku. Przedstawia on gminę Trzcianne, w której obszarze znajduje się większa część bagien dolnej Biebrzy ze słynnym bagnem Ławki i przecinającej je równie słynną Carską Szosą, a także bardzo ptasim fragmentem doliny Narwi pod Zajkami. Całą zachodnią część obszaru gminy zajmują bagna i podmokłe lasy, wschodnia zaś to pola i wsie. Na skraju jednej z nich autorzy zamieszkali. Po jednej ręce mają tu sąsiadów dzikich, po drugiej tych dwunożnych, coraz bardziej cywilizowanych. I album o tym sąsiedztwie właśnie opowiada, odtwarzając je niejako i akcentując w układzie zdjęć. Oto na jednej stronie rozkładówki matka przytula córkę, odzianą w strój do pierwszej komunii, a na sąsiedniej żurawica osłania skrzydłem świeżo wyklute pisklę. Po jednej stronie wczesny lęg czajki leży wśród śniegu jako naturalna pisanka, a obok młodzi ludzie opuszczają kościół z wielkanocną święconką. W albumie przyroda przeplata się z etnografią, zdjęcia przyrodnicze z reporterskimi strzałami i krajobrazami. Autorzy starają się ukazać zarówno wieś tradycyjną i jej relikty w postaci chat, sprzętów i zwyczajów, jak i nowoczesną z samochodem, ciągnikiem i delikatesami w gminnej osadzie. Wszystko to opatrzone tekstami o lekkim, miejscami żartobliwym odcieniu, a zarazem ułożone wedle pór roku. Znajdziemy tu, obok wizytówki gminy, także to, czego najbardziej szuka przyjezdny. Są więc z jednej strony tradycyjne fury, snopy, krowy, sanki przemierzające zaśnieżone podlaskie pola, pozostałe jeszcze tu i ówdzie stare, drewniane chaty, stodoły i krzyże, ale też łosie, błotniaki, sowy błotne, bataliony, czarne i białe bociany i inne ptaki. Do tego – na szeregu zdjęciach z lotu ptaka możemy obejrzeć ten obszar, co stanowi raczej ewenement w wydawnictwach tego typu. Wydawcą jest Stowarzyszenie Ziemi Trzciańskiej. Książka zbiera dobre opinie, a do nabycia w przystępnej cenie jest m.in. w siedzibie gminy w Trzciannym.

 
10.07.2014.
Rusza kolejna edycja konkursu Foto-eko pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” z Poznania. Szczegółowe informacje - na stronie organizatora.
linia
 
07.04.2014.
Konkurs PDF 2014 roztrzygnięty. Galeria zdjęć konktursowych oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie organizatora: http://zpfp.pl/poznanskiednifotografii/pdf2014-konkurs/
linia
 
03.04.2014.
 Ciekawa i warta polecenia inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska. XIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej przypada na 12 kwietnia 2014r. W tym roku program Zlotu trochę różni się od programu z roku ubiegłego. Przede wszystkim miejscem zlotu będzie sala wiejska w Słońsku przy ul. Parkowej 2 i jej otoczenie, a nie park. Od godz. 14.00 do godz.19.00 będą trwały wystąpienia gości, rozmaite prezentacje, warsztaty plastyczne, rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego "Kania ruda - drapieżny latawiec", a także tradycyjnie już wybory ptaka roku 2015. Więcej szczegółów oraz informacje o zapisch można znaleźć na stronie http://www.tps-unitisviribus.org.pl/zlot-2014
 

Strony:
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » »»
Pozycje :: 1 - 6 z 80
 
2007-2017 © Paweł Wietecha, nota prawna
 jesteśmy też na facebooku ostatnia aktualizacja: 05.04.2015, 18:29co nowego?
1x1px_trns.gif